Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Sporla ilgili ilginç bilgiler , spor ile ilgili ilginç haberler , spor hakkında ilginç bilgiler Spor dünyası hakkında ilginç bilgiler * Voleybol 1895 yılında ABD’de
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 51      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Spor ile ilgili ilginç bilgiler

  Sponsorlu Bağlantılar
  Sporla ilgili ilginç bilgiler,
  spor ile ilgili ilginç haberler,
  spor hakkında ilginç bilgiler

  Spor dünyası hakkında ilginç bilgiler

  * Voleybol 1895 yılında ABD’de, Massachusetts’de icat edilmiştir. VVilliam George Morgan’ın icat ettiği oyunun ilk adı ’mintonette’ idi ve gerilmiş bir ipin üzerinden aşırdan topla oynanıyordu.

  * Eski Yunan’da boksörler maça başlamadan önce yüz yüze gelip, burunlarını hafifçe birbirlerine sürterlerdi. Bugünkü boksta yüz yüze selamlaşma oradan gelmektedir. Bu boksörlerin ayağındaki sandaletlerin bileklerinde metal kabaralar bulunurdu ve bazen bunlar da dövüşe dahil edilirdi.

  * 1936 yılında Polonyalı Alex Ehrlich ve Rumen Paneth Farcas arasında oynanan bir masa tenisi turnuvası maçı sırasında, iki rakip açılış servisinden sonra sayı olana kadar tam 132 dakika oynamışlardı.

  * Brezilya’da yapılan Saint Sylvester Yol Rallisi her yıl yaklaşık 1.000.000.000 kişi tarafından izlenmektedir.

  * Maya-Aztek kökenli bir oyun olan Tlachtli binlerce yıldır Meksika’da oynana gelmektedir. Çok sert bir yapısı olan bu oyunda oyuncular iki takım halindedirler ve oyunun amacı "lastik" adı verilen 2.5 kg. ağırlığındaki bir topu yerden oldukça yüksekte bulunan taş bir çemberden geçirmektir. Yöre halkının "Tanrıların yıldızlara olan yolculuklarını anmak" için oynadıklarını söyledikleri bu oyunun modern basketbolün kökeni olduğu düşünülebilir.

  * Dünyada en fazla kişinin aktif olarak yaptığı spor dalı ne voleybol, ne basketbol, ne yüzme, ne de futboldur. Tüm dünyada en yaygın olarak yapılan spor balık avcılığıdır.

  * Dünyanın en çok seyirci toplayan spor dalı futboldur.
  * Boks ancak 1901 yılında resmen bir spor dalı olarak kabul edilmiştir. Bu zamana kadar yapılan spor karşılaşmalarına "dövüş" gözüyle bakılıyordu ve ancak özel gösteriler halinde gerçekleştiriliyordu.

  * Dünyada 100.000.000’dan fazla insanın avcılık lisansı olduğu bilinmektedir.

  * 1956, 1960 ve 1964 Olimpiyatlarına katılan Sovyet kadın jimnastikçi Larissa Latynina kazandığı toplam 18 madalya ile en çok olimpiyat madalyası kazanan sporcudur.

  * 1871 yılında Londra’deki Derby yarışlarının sonuçları beş dakika içinde telgraf aracılığıyla Calcutta’ya ulaştırıldığında bu, tarihin ilk küresel iletişimi olmuştu.

  * Olimpiyatlar, Dünya Futbol Şampiyonası ve Formula 1 otomobil yarışları dünyanın reyting düzeyi en yüksek televizyon programları olmaktadır.

  * MÖ 900 yılında ilk jimnastik oyunları başladığı zaman tüm atletler (elbette hepsi erkekti) çırılçıplak ve jimnastik hareketlerini canlı müzik eşliğinde yapıyorlardı.

  * İlk çağda olimpiyat oyunları 1896 yılında Yunanistan’ın Atina kentinde yapılmıştı. Yarışmaya katılan 311 atletin tamamı erkekti.

  * Bir beyzbol topunun üzerinde tamı tamına 108 dikiş bulunur.

  * Bir futbol topunun yüzeyinde genellikle 32 adet deri yama bulunur ve bunların yarısı bir renk, diğer yarısı ise başka bir renkten oluşur. Resmi bir futbol topunda bu 32 deri yama tam 642 dikişle birbirine tutturulmuştur.

  * Rugby topları eskiden domuz mesanesinden yapılırdı.

  * 6 Şubat 1971 tarihinde astronot Alan Shepard Ay yüzeyinde mini golf oynadığında, golf dünya dışında yapılan ilk ve tek spor dalı oldu.

  * 1906 yılında Fransa’da yapılan ilk Formula 1 yarışını Renault takımının pilotu olarak yarışan Rumen Ferenc Szisz kazandı.

  * 1850 yılına dek golf topları deriden yapılır ve içlerine kuş tüyü doldurulurdu.

  * İspanya dışında ABD’nin Detroit kentinde de boğa güreşleri yapılmaktadır ancak burada amaç boğayı öldürmek değil, matadorun hünerlerini sergilemesidir.

  * Brezilya’da futbol tutkusu o boyuttadır ki 180.000 kişilik Maracana Stadı’nda seyircilerin maç sırasında sahaya dökülmesini önlemek için oyun alanının etrafı birkaç metre genişliğinde ve derinliğinde su dolu hendekle çevrilmiştir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Boşaltım sistemi ile ilgili ilginç bilgiler
 3. Bilim ile ilgili ilginç bilgiler
 4. su döngüsü ile ilgili ilginç bilgiler
 5. İnsan beyniyle ilgili ilginç enteresan bilgiler
 6. Bunları biliyor musunuz, ilginç bilgiler, Enteresan Bilgiler, İnanılmaz Bilgiler, İnanılma
 7. Paylaş Facebook Twitter Google

 8. Kayıtsız Üye

  Sponsorlu Bağlantılar
  ben artık spor ile ilgili bütün araştırmalarımı bu siteyle yani muhteşem forum lordla yapıyorum ve önereyorum 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş