Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Ultrason Nedir Ultrason' insan kulağının işitmeyeceği kadar yüksek frekanslı ses dalgalarına verilen addır. öteses' ultrases de bu kavram için önerilen adlardandır. Ses' c isim lerin

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  ULtrason Nedir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Ultrason Nedir

  Ultrason' insan kulağının işitmeyeceği kadar yüksek frekanslı ses dalgalarına verilen addır. öteses' ultrases de bu kavram için önerilen adlardandır.

  Ses' cisimlerin titreşimi sonucunda meydana gelir. X – ray ışınlarının tersine ses elektromanyetik değildir. Ultrases akustik bir dalgadır. (Başka bir deyişle gaz' sıvı veya katı ortamdaki mekanik bir dalgadır). Sesin iletilebilmesi için bir ortam (madde) gereklidir. Sesin yayılımı bir yerden bir yerden başka bir yere enerji taşınımı şeklindedir. Ses dalgalarının yayılma hızı' ortamın yoğunluğuna bağlıdır.

  Ses dalgaları 3'e ayrılır.
  Infrasound (sesötesi) frekansı 20 hertz veya altındaki sestir.
  İşitilebilir ses frekansı 20-20 000 hertz arasında olan işitilebilir sestir.
  Ultrases 20 000 hertz üzerinde (2 – 15 MHz) frekansa sahip işitilemeyen sestir.


  Ultrason Fiziği
  Dalga boyu ve hız

  Ultrasonik frekanslarda belli bir ortamdaki ses hızı sabit olduğu için Hız = Frekans x Dalga boyu denklemine göre frekans artınca sesin dalga boyu kısalmaktadır. Aradaki ilişki ters orantılı olduğu için yumuşak dokuda ses frekansı 1'5 Mhzden 3 Mhz çıkınca dalga boyu da 1mm den 0'5mm ye düşer. Ses şiddeti Watt / cm2 birimi ile ölçülür. Pratikte ses şiddeti Bel ( ile ölçülür.1B = 10 dB Madde Yoğunluk Ses Hızı (m/s)Hava 0.001 330Kemik 1.85 3360Kas 1.06 1570Yağ 0.93 1480Kan 1.0 1560 utrasonografi yankı temeline dayanması nedeniyle röntgen' tomografi ve manyetik rezonanstan farklıdır. Ultrasound farklı akustik yoğunluklu yumuşak doku yapıları arasındaki ara yüzeyleri ayır edebilir. Yansıyan ekoların yoğunluğu akustik ara yüzeye ve ses demetinin çarptığı açıya bağlıdır. Ses demetinin geliş açısı dik açıya ne kadar yakın ise o kadar az ses yansıması olur.

  Dik açıdan üç dereceden fazla sapma olması durumunda transduser yansıyan sesi yakalayamamaktadır
  Ultrason abdominal organlardan ve yumuşak dokulardan iyi bir şekilde geçerken' akciğerler ve gastrointestinal sistem gibi hava içeren organlarda da nakledilemezler. Kemikler de ultrasonu geçirmediklerinden' kemikler etrafında çevrelenen organlar ultrasound ile incelenemez. Ultarsound dalgasının yoğunluğu absorbsiyon' refleksiyon ve dağılmayla azalır.

  Doku absorbsiyonu ultrasound dalgasının frekansının artmasıyla artar. Ultrason demeti belli akustik özellikli bir dokudan farklı akustik özellikli bir dokuya geçtiği zaman ses demetinin bir bölümü yansır. Refleksiyon açısı genellikle gelme açısına eşittir. Yansıma ses demetinin dalga boyundan daha büyük ve düz bir düzey gerektirir. Örneğin diyafragma' damar duvarları ve birçok organların sınırları bu özellikteki yüzeylerdir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Sonar Ultrason Ve Radar Gibi Cihazlar Nasıl Çalışır
 3. Ultrason nedir, bilgi verir misiniz?
 4. Alttan ultrason orucu bozar mı
 5. 2D ULTRASON (2 boyutlu ULTRASON) RESİMLERİ
 6. Ultrason Nedir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş