Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

cumhuriyet bayram ının anlam ve önemi nedir 29 ekim cumhuriyet bayram ının anlam ve önemi kısaca Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 35      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Cumhuriyet Bayramının Anlam Ve Önemi Nedir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Anlam Ve Önemi Nedir

  Cumhuriyet Bayramýnýn Anlam Ve Önemi Nedir-29-ekim-cumhuriyet-bayrami.gif

  23 Nisan 1920’de TBMM (Türkiye Büyük Millet Meclisi)’nin açılması ile Türk devleti yeniden kurulmuştur.Egemenliğe dayandığı ve demokratik bir biçimde olduğu için devletin adının ''Cumhuriyet'' olması gerekiyordu. Ama o dönemde siyasi ortamın uygun olmaması nedeniyle rejimin adı açıklanmamış, iç ve dış düşmanların bunu bölücü amaçla kullanmalarına fırsat verilmek istenmemişti.
  Cumhuriyetin ilan edilmesi ile devlet rejiminin adı konuldu.Meclis tarafından seçilen hükümet yerine, anayasa gereği kabine sistemine geçildi.
  Cumhuriyet, demokrasinin en gelişmiş şekli, demokrasi prensibinin en iyi uygulanmasını temin eden bir siyasi rejimdir.Seçim esasına dayanan bir idare olması cumhuriyet yönetiminin birinci özelliğidir. Seçme ve seçilme hakkı bakımından belli bir kişiye, belli bir zümreye, belli bir sınıfa hiçbir ayrıcalık tanınmaz.
  Cumhuriyet yönetiminde belli bir süreliğine seçimle iş başına gelenler, görev süresi boyunca millet menfaatleri doğrultusunda çalışmalarda bulunurlar. Yani cumhuriyet, bir başka deyişle kamu yararını ön planda tutan, kamu yararına dayanan bir yönetim şeklidir.
  Çünkü cumhuriyet kuvvetini, belli bir kişi ve sınıf hakimiyetinden değil, millet iradesinden almaktadır.

  Cumhuriyet rejimi milletimize çok şeyler kazandırmıştır. Her şeyden evvel devlet ve siyasi hayatımıza egemenliğin bir şahsa, bir zümreye, bir sınıfa değil, millete ait olduğu gerçeğini kazandırmıştır.

  Cumhuriyet rejimi, ülkemizde bütün vatandaşları kanun önünde eşit sayarak, hiçbir kimseye ayrıcalık tanımayarak, herkesin temel hak ve hürriyetlerini devlet teminatı altına alarak birleştirici bir özelliğinin varlığını da ispat etmiştir.
  Cumhuriyet rejimi, insana verdiği değer ve milletimize sağladığı insan hak ve hürriyetler nedeniyle, çağdaş uygarlık düzeyine ulaşma yolunda en iyi ortamı oluşturmuştur.

  Atatürk, cumhuriyetin ilan edildiği 29 Ekim gününü en büyük bayram olarak armağan etmiştir. (29 Ekim 1933)
  Görüldüğü gibi cumhuriyetin anlam ve önemi oldukça büyük olup, Atatürk’ün büyük mücadeleler sonucunda kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığına ve bütünlüğüne var gücümüzle sahip çıkmalıyız.

  Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanı anısına her yıl 29 Ekim’de kutlanan milli bir bayramdır. Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına coşku içerisinde katılarak, birlik ve beraberliğimizi bütün dünyaya göstermeliyiz. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. amq yardım istioz

  anlatım süper olmuş teşekkürler


 5. Misafir

  Çok teşekkür ederim ödevlerimde çok yardımcı oluyor bu siteyi çok seviyorum ödevlerim arkasına da bu siteyi kullandığımı yazıyorum artık arkadaşlarımda bu siteyi kullanıyor...


 6. burcu selin

  manyak süper her zaman yardımcı oluyor...


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş