Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Cumhuriyetin Özellikleri (TC Anayasası’na Göre) Değiştirilemez Temel Hükümler Anayasa'nın 4 üncü maddesine göre; Devletin şekli , Cumhuriyetin nitelikleri , Devletin bütünlüğü , resmi dili ,
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Cumhuriyetin Özellikleri (TC Anayasası’na Göre)

  Sponsorlu Bağlantılar
  Cumhuriyetin Özellikleri (TC Anayasası’na Göre)

  Değiştirilemez Temel Hükümler

  Anayasa'nın 4 üncü maddesine göre; Devletin şekli, Cumhuriyetin nitelikleri, Devletin bütünlüğü, resmi dili, bayrağı, millî marşı ve başkenti ile ilgili 1, 2 ve 3 üncü maddelerindeki hükümler değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.

  Anayasa ile kesin güvence altına alınan bu temel hükümler şöyle sıralanıyor:

  Madde 1- Türkiye Devleti bir cumhuriyettir.

  Madde 2 - Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

  Madde 3 - Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Millî marşı "İstiklâl Marşı"dır. Başkenti Ankara'dır.


  Devletin Görevleri

  Anayasaya göre Devlet, "Türk milletinin bağımsızlığını ve bütünlüğünü, ülkenin bölünmezliğini, Cumhuriyeti ve demokrasiyi korumak, kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak; kişinin temel hak ve hürriyetlerini, sosyal hukuk devleti ve adalet ilkeleriyle bağdaşmayacak surette sınırlayan siyasal, ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanın maddî ve manevî varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmakla görevlidir.


  Egemenliğin Kullanılması

  Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Türk Milleti, egemenliğini, Anayasanın koyduğu esaslara göre, yetkili organları eliyle kullanır.

  Egemenliğin kullanılması, hiçbir surette hiçbir kişiye, zümreye veya sınıfa bırakılamaz. Hiçbir kimse veya organ kaynağını Anayasadan almayan bir Devlet yetkisi kullanamaz. (Md.6)

  Yasama yetkisi, Türk Milleti adına Türkiye Büyük Millet Meclisinindir. Bu yetki devredilemez. (Md. 7) Yürütme yetkisi ve görevi, Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu tarafından, Anayasa ve kanunlara uygun olarak kullanılır ve yerine getirilir. (Md. 8)

  Yargı yetkisi, Türk Milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılır. (Md. 9)


  Kanun Önünde Eşitlik

  Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasî düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir.

  Hiçbir kişiye, aileye, zümreye ve sınıfa imtiyaz tanınamaz.

  Devlet organları ve idare makamları bütün işlemlerinde kanun önünde eşitlik ilkesine uygun olarak hareket etmek zorundadırlar. (Md.10)

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Atatürk’e Göre Çanakkale’deki Türk Askerinin Özellikleri Nelerdir
 3. Rumelihisarı’na Vurulan Silinmez Mühür, Anlamı, önemi, özellikleri (Istanbul’u
 4. Fatih Sultan Mehmet’in Hayatı, özellikleri - 29 Mayıs 1453 Istanbul’un Fethi I
 5. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı’nın Anlamı, önemi, özellikler
 6. Atatürk’e göre güzel sanatların tanımı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş