Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Fatih’in üstün Zekası (Istanbul’un Fethi Ile Ilgili Yazı) Biliyoruz ki , Hz. peygamber in s.a.v. kölesi olmakla şeref duyan genç padişah , İstanbul’u fethetmekten öte
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Fatih’in üstün Zekası (Istanbul’un Fethi Ile Ilgili Yazı)

  Sponsorlu Bağlantılar
  Fatih’in üstün Zekası (Istanbul’un Fethi Ile Ilgili Yazı)
  Biliyoruz ki, Hz. peygamberin s.a.v. kölesi olmakla şeref duyan genç padişah, İstanbul’u fethetmekten öte Hz. Peygamber’in “Konstantınıyye elbette feth olunacaktır. Onu fetheden komutan, ne güzel komutan. Onu fetheden asker, ne güzel asker! ” müjdesine nail olabilmeyi en büyük bahtiyarlık telakki ediyordu. Fatih alimdir, velidir, şairdir, zamanın en büyük matematikçilerindendir. İşte Fatih, bizim yaşımızda iken o günün şartlarında topları döküyordu. Topların bütün planlarını kendisi çizdi, balistik hesaplarını kendisi yaptı. Kale kazan, burç düşüren, yılan vücutlu, ejder ağızlı toplar, tarihe geçen en büyük toplardır. Her biri birer harikadır.Fatih evrensel bir deha, bilime sanata akıl almaz derecede vurgundur.Fatihle mukayese edilecek insanlar Fatih’in yanında küçük kalır.Böyle bir Cihangire minnet borcumuz çok büyüktür.Çağları yırtan Fatih, bunlarla kaldı mı, Fatih öyle bir teknik ortaya koyuyor ki, Bizans şaşkınlıktan şaşkınlığa düşüyordu.

  Halice gemiler iner inmez, Fatih hemen bir köprü planı çiziyor. Ayrıca büyük sallar yaptırıyor, bu sallara toplar oturtuyor. Öyle toplar ki, gülleleri Bizans gemilerinin, su kesiminden giriyor öbür tarafından çıkıyor, çağlara damgasını vurmuş büyük Fatih, bu harikaları ortaya koyuyor ama nasıl? Şöyle, Fatih geceleri uyumuyor. Gece yarısı geçtikten sonra, Halil paşayı çadırına çağırıyor ve diyor ki: Paşa, yatağımın şu baş yastığını görüyor musun? Bu yastığı bütün gece, yatağımın bir ucundan öbür ucuna nakletmekle vakit geçirdim, bir türlü uyuyamadım. Hiç şüphe etme, imanın gibi inan tez vakitte Kostantinye bizim olacaktır. Kesin zafer bizim olacaktır. Evet hakkın önünde küfür diz çökecektir. Fatih Sultan Mehmed kararlıydı ve bu kararında emindi.

  Donanmasını karadan yürüten, toplarını tunç dan dökmüş, şahbazlarının yüreğini ölümle bilemiş bir kuvvet, Kostantinye’ye dayanıyordu. Bu kuvvet, merhametli bir milletin tarihte şanlı yürüyüşüydü. Bu yürüyüş iman sönmedikçe, milli ideallerimiz yok olmadıkça, böyle bir iman ordusunun karşısında hiçbir kudret dayanamaz, Bizans’da dayanamadı. Fatih’in sarsılmaz kararıyla muhteşem toplar ateşleniyordu. Toplar Bizans surlarını gümbür gümbür dövüyordu. Fatih Sultan Mehmed Han evlatlarım bende sizinle beraber öleyim sedasıyla sulara atını sürüyordu. ‘Ya ben İstanbul’u alırım, ya da İstanbul beni ‘diyordu. Bu öyle bir fetihti ki, tahminleri alt üst etmişti, Bizans yıkılıyordu.

  Tarihlere şan veren, destanlar yazdıran zaferlerimiz için şair ne güzelde söylemiş:

  Naralar sanki gök gürültüsü, fethin haşmeti bu.
  Yüreklerini ölümle bilemiş, fatihin şanlı ordusu.
  Tebşir edilen ordudur, zaferlerden zaferlere koştu.

  Çatır çatır çatlarken, çift duvarlar, ulaşılmaz surlar.
  Mehterin cenk havasıyla, göz kırpmadan savaştılar.
  Ölümü ölümsüzlük bilerek, birbirleriyle yarıştılar.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Ulubatlı Hasan’ın Sura Sancağı Dikmesi Olayı (Istanbul’un Fethi Ile Ilgili Yaz
 3. Hz. Muhammed’in (sav) Istanbul’un Fethine Katılması (29 Mayıs 1453 Istanbul
 4. Ayasoyfa’da Ikindi Namazı’nın Kılınması (29 Mayıs 1453 Istanbul’un Fethi
 5. Akşemseddin Hazretleri’nin Müjdesi (29 Mayıs 1453 Istanbul’un Fethi Ile Ilgili
 6. Fatih Sultan Mehmet’in Hayatı, özellikleri - 29 Mayıs 1453 Istanbul’un Fethi I
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş