Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Fetih Sırasındaki Olaylar Ve Fethin Gerçekleşmesi (Istanbul’un Fethi Ile Ilgili Yazı) Gök gürültüsü ile fırtınalar koptu , Şehir seller ve sular altında kaldı. Korku veren

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Fetih Sırasındaki Olaylar Ve Fethin Gerçekleşmesi (Istanbul’un Fethi Ile Ilgili Yazı)

  Sponsorlu Bağlantılar
  Fetih Sırasındaki Olaylar Ve Fethin Gerçekleşmesi (Istanbul’un Fethi Ile Ilgili Yazı)  Gök gürültüsü ile fırtınalar koptu, Şehir seller ve sular altında kaldı. Korku veren bu afetler yetmiyormuş gibi bir sis kapladı, Ay tutuldu üç saat karanlıkta kaldılar. Ümitler çabalar boşunaydı.

  İşçilik abidesi olarak ayakta duran surlarına güvenerek, gün sayıyorlardı. Kutsal eşyalar şehirde dolaştırılıyordu, çanlar çalıyordu ama boşunaydı. Bu kesin kes sonun geldiğinin işareti idi. Kader şehre sırtını dönmüştü.

  Kostantin Paleologos’un imparator, bütün ümitlerin yok olduğunu gördükten sonra, artık yaşamamaya karar verdi.’ Benim başımı kesecek bir hrıstıyan yok mu? ’ diye bağırdı. Tanınmamak ve korunmamak için erguvani imparator mantosunu sırtından attı. Muhariplerin en sık kalabalığına karıştı. İmparator sağ olarak en son orada görüldü.

  St. Romans kapısı önünde belki de en şiddetli çatışmalar oluyordu. Yeri göğü inleten top atışları devam ediyordu. Devleti Hümayûn karşısında titreyen Bizanslılar, paniğe kapılmıştı. Bu arada ellerinden alınmasın diye hazinelerini yere gömüyorlardı.

  Engizisyon zihniyeti çatır çatır çatırdarken, şanlı sancağımız Ulubatlı Hasanın eliyle Bizans’ın böğrüne böğrüne saplanıyordu. Çarpışma bütün şiddetiyle devam ediyor, Türk akıncıları ölümü ölümsüzlük bilerek cenk ediyorlardı.

  Mehterin cenk havasıyla Türk cengaverleri topların açtığı deliklerden içeri süzülüyorlar, uzun merdivenlerle de surları aşmaya çalışıyorlardı. Sancağı düşürmeyen 18 cengaver, şehit olurken, Asya kıyılarında yankılanan mert ve tok Allah Allah, sedalarıyla Bizans kafirlerini korku içinde boğuyorlardı.

  Bizans dayanamadı, çöktü ve yıkıldı. Türk fütuhatıyla boğulan köhne Bizans bir daha dirilemeyecek.


  Mehmet Demir Atmalı


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Hz. Muhammed’in (sav) Istanbul’un Fethine Katılması (29 Mayıs 1453 Istanbul
 3. Ayasoyfa’da Ikindi Namazı’nın Kılınması (29 Mayıs 1453 Istanbul’un Fethi
 4. Istanbul’un Fethi Ile Ilgili Yazı -Istanbul'un Fethi, Nedenleri, Sonuçları, önemi, ö
 5. 29 Mayıs 1453 Istanbul’un Fethi Ile Ilgili Yazı -Istanbul'un Fethi, Nedenleri, Sonuç
 6. Istanbul'un Fethi, Nedenleri, Sonuçları, önemi, özellikleri - Istanbul’un Fethi Ile
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş