Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Mecmua-i Fünûn (Türkçe: Bilimler Dergisi) , Osmanlı döneminde çıkartılan ilk Türkçe bilim dergisidir. Cemiyet-i İlmiye-i Osmaniye'nin (Türkçe: Osmanlı Bilim Derneği) yayın organı olarak müspet bilimleri

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Mecmua-i Fünûn

  Sponsorlu Bağlantılar
  Mecmua-i Fünûn
  (Türkçe: Bilimler Dergisi) , Osmanlı döneminde çıkartılan ilk Türkçe bilim dergisidir. Cemiyet-i İlmiye-i Osmaniye'nin (Türkçe: Osmanlı Bilim Derneği) yayın organı olarak müspet bilimleri tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla İstanbul'da çıkartılmaya başlanmıştır.

  Aylık olarak çıkartılan derginin müdürü Münif Paşa'dır. İlk sayısı 1862 yılında yayınlanmıştır. 33 sayı çıkarttıktan sonra İstanbul'da yaşanan kolera salgını nedeniyle yayın hayatına son vermiştir. 1866-1867 yılları arasında yeniden çıkartılmaya başlanan dergi, 1867 haziranında yayınını bir kez daha durdurmuştur. 16 yıl sonra, 1883'te 48'inci ve son sayısı çıkarmıştır. Son sayıda yayınlanan nükteli bir yazı nedeniyle dergi dönemin padişahı Abdülhamit tarafından sürekli olarak kapatılmıştır.

  Derginin müdürü Münif Paşa, ayrıca derginin en önde gelen yazarlarındandı. Felsefe, pedagoji ve antropoloji konusunda yankı uyandıran yazılar yayınlıyordu. Dergide fizik, kimya, jeoloji yanında tarih, coğrafya, mantık ve maliye gibi konularda da makaleler ve çeviriler yer almıştı.

  Kaynaklar

  * Göncüoğlu, Süleyman Faruk (2018). “İlk Fuar”, İstanbul'un İlkleri Enleri (Türkçe dilinde), 134, 135, İstanbul: Ötüken. ISBN 978-975-437-753-8.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Servet-i Fünun ne anlama gelir
 3. Servet-i Fünun ve Fecr-i Ati Edebiyatı Konu Testi
 4. Servet-i Fünun Edebiyatı Hakkında Bilgiler
 5. Servet-i Fünun Döneminde Şiir
 6. Servet-i Fünun Edebiyatı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş