Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Coğrafi Keşif lerin Osmanlı Devletine Etkileri Nelerdir Avrupa’nın Atlas Okyanusu’na kıyısı olan ülkelerinin denizcilikleri XV.yüzyılda Hint ticaretinde söz sahibi olmak , Akdeniz ve Asya’daki diğer

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Coğrafi Keşiflerin Osmanlı Devletine Etkileri Nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Coğrafi Keşiflerin Osmanlı Devletine Etkileri Nelerdir

  Avrupa’nın Atlas Okyanusu’na kıyısı olan ülkelerinin denizcilikleri XV.yüzyılda Hint ticaretinde söz sahibi olmak, Akdeniz ve Asya’daki diğer ticari aracıları ortadan kaldırmak için yeni yollar aradılar. Sonuçta Portekiz ve İspanyol denizcileri Afrika’yı dolaşarak Hindistan’a varmayı değer taraftan da Amerika’yı bulmayı başardılar. Özellikle İspanyollar, Peru ve Meksika’nın altın ve gümüş kaynaklarına hakim olup, bu zenginlikleri Avrupa’ya taşıdılar. XVI.yüzyılda İngiltere İmparatorluğu İspanya üzerindeki siyasi kontrolü sayesinde Amerika’dan taşınan kıymetli madenlerle ekonomik yönden oldukça güçlendi.

  Osmanlıların elinde tuttuğu Baharat ve İpek yolu eski önemini kaybetti. Yeni keşfedilen yerlerden getirilen yeni tür bitkiler (tütün, pamuk..) Avrupa’daki tarım kesimine yeni üretim kaynakları sağladı. İspanya’dan başlayıp Akdeniz çevresinde görülmekte gecikmeyen enflasyon Osmanlı ülkesine de olumsuz biçimde sıçradı. Bütün bunlar Osmanlı devletindeki ticari üstünlüğün Avrupa karşısında kaybedilmesine neden olacaktır.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Coğrafi Keşifler Sonrası Ticaret Yollarının Değişmesinin Osmanlı Devletine Etkileri Nelerd
 3. Fransız ihtilalinin osmanlı devletine etkileri nelerdir
 4. Coğrafi Keşiflerin Osmanlı Devletine etkileri
 5. Coğrafi Keşiflerin Osmanlı’ya Etkileri
 6. Coğrafi Keşiflerin Sonuçları ve Coğrafi Keşiflerin Osmanlıya Etkileri
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş