Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Osmanlı Devleti Ve Coğrafi Konumu Nedir Osmanlı Devleti Ve Coğrafi Konumu Hakkında Bilgi Osmanlı Devleti'nin Avrupa'ya açılmasındaki en önemli faktörlerden biriside coğrafi konumudur.Osmanlı Devleti Bilecik
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Osmanlı Devleti Ve Coğrafi Konumu - Osmanlı Devleti Ve Coğrafi Konumu Nedir?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Osmanlı Devleti Ve Coğrafi Konumu Nedir
  Osmanlı Devleti Ve Coğrafi Konumu Hakkında Bilgi


  Osmanlı Devleti'nin Avrupa'ya açılmasındaki en önemli faktörlerden biriside coğrafi konumudur.Osmanlı Devleti Bilecik söğüt ve çevresinde kurulduğu için avrupaya açılması kolay olmuştur.Osmanlı Devleti denizlerden ve kara yolundan ilk başta iznik sonrada istanbul'u feth etmiştir.istanbul'u feth etmesi ile avrupa'ya türkler için tüm yollar açılmıştır.

  Osmanlı Türkleri'nin Avrupa kıtasına yani Trakya yarımadasına geçiş tarihi 1352 olarak kabul edilir. Çoğu Batılı kaynaklarda bu geçişte, coğrafyanın önemi açıkça vurgulanır. 1 Mart 1352'de Gelibolu Yarımadası'nda meydana gelen şiddetli deprem sonucunda, bölge yerleşmeleri ağır hasar görür. Stratejik açıdan büyük önem taşıyan Gelibolu (Kallipolis) Kalesi ve kalenin surları yıkılır. Orhan Gazi'nin Oğlu Süleyman Paşa komutasındaki Türk birlikleri Çanakkale boğazını geçerek, Gelibolu kıyılarına çıkarma yaparlar. Türkler'in yarımadaya çıkarma yapmasıyla birlikte, zaten deprem sonucunda moralleri iyice bozulan Rumlar bölgedeki köy ve kasabaları terk ederler. Terk edilen köy ve kasabalara, Türkler yerleşerek imar ederler.

  OSMANLI DEVLETİNİN JEOPOLİTİK KONUMU

  Ekonomik,coğrafi,siyasi,kültürel vb. unsurların bir ülkenin dış politikasına etkisini inceleyen bilim dalıdır.Günümüzde olduğu gibi geçmişte de Anadolu,dünya güç dengelerini etkileyecek sürekli çıkar çatışmalarının odak noktasını oluşturmuştur.Çünkü Anadolu,Avrupa-Asya-Afrika kıtalarını kontrol altında tutabilecek önemli bir noktada bulunmaktadır.türkiye dünya üzerindeki konumu dolayısıyla Avrupa,Asya ve Afrika kıtalarının düğüm noktası olarak nitelendirilen akdeniz ve Ortadoğu’nun Doğu-Batı ve Kuzey-Güne-y ekseni üzerinde bir köprü özelliğine sahiptir.Yine türkiye konumu nedeniyle farklı özelliklere sahip Avrupa,Asya ve Afrika ülkelerinin fiziki,sosyo ve ekonomik mihverleri üzerinde çakışmakta,başka bir ifade ile mihverler türkiye’den geçmektedir.Ayrıca türkiye’nin tüm kara,deniz ve hava sahası;Avrupa ve Asya’dan;Ortadoğu,Basra Körfezi ve Afrika’ya stratejik düzeyde kuvvet intikali için lüzumludur. Tüm bu özellikleri Ona dünya güç merkezleri için mutlak kontrol edilmesi ve elde bulundurulması gerekli bir hedef olma niteliği kazandırmaktadır.Ayrıca bu bölgenin boğazlara sahip olması dolayısıyla Doğu akdeniz ve Basra Körfezine hükmetmede büyük bir avantaja sahip olması imkanını yaratmaktadır ki bu da bu topraklarda kurulu olan devletin stratejik önemini artırmaktadır.Günümüzde türkiye’nin geçmişte de Osmanlı Devleti’nin jeopolitik,jeostratejik değeri onun hassas coğrafi konumundan kaynaklanmaktadır.Günümüzde türkiye’nin jeopolitik ve jeostratejik değeri artarak devam etmektedir.yeni dünya düzenini oluşturmaya çalışan büyük güçlerin Balkanlar,Kafkaslar,Ortadoğu ve Orta Asya’da söz sahibi olabilmek için türkiye’ye büyük önem vermeleri bunun göstergesidir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Osmanlı Devleti Döneminde Türk Kadınının Toplumdaki Konumu İle İlgili Neler Söylenebilir
 3. osmanlı devleti ve coğrafi konumu nedir?
 4. Osmanlı Devleti'nin Coğrafi Konumu Hakkında Bilgi, osmanlı devletinin coğrafi konumu nedir
 5. Türkiyenin Coğrafi Konumu nedir, türkiyenin coğrafi konumu neden önemlidir
 6. Uygur Devleti'nin Coğrafi Konumu Nedir? Uygurlar'ın Coğrafi Konumu Nedir ?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş