Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Osmanlıca nedir nasıl oluşmuştur? Türkçe , tarih b oyun ca çok geniş bir alanda konuşma ve yazı dili olarak yaşamıştır. Bunun sonucu olarak da Kuzey
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Osmanlıca nedir nasıl oluşmuştur?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Osmanlıca nedir nasıl oluşmuştur?

  Türkçe, tarih boyunca çok geniş bir alanda konuşma ve yazı dili olarak yaşamıştır. Bunun sonucu olarak da Kuzey Türkçesi (Kıpçakça), Doğu Türkçesi (Çağatayca) ve Batı Türkçesi gibi yazı dilleri ortaya çıkmıştır. Batı Türkçesi, Osmanlı Türkçesi ve Azerî Türkçesi diye iki kolda gelişmiştir. Osmanlı Türkçesi, 24 Oğuz boyunun konuştuğu Oğuz şivesine dayanmaktadır.

  Osmanlı Türkçesi’ne, ilim adamlarımız tarafından Tarihî Türkiye Türkçesi denilmesine rağmen söyleniş kolaylığı sebebiyle olsa gerek Osmanlıca adı yerleşmiştir. Osmanlıca da kendi arasında kronolojik esasa göre sınıflandırılmıştır:

  1- Eski Osmanlıca (Eski Anadolu Türkçesi): XI. yy.’dan, XV. yy. sonuna kadar,

  2- Klasik Osmanlıca: XVI. yy.’dan, XIX. yy.’ın ikinci yarısına kadar,

  3- Yeni Osmanlıca: XIX. yy.’ın ikinci yarısından XX. yy.’a kadar.

  XX. yy. başlarında gelişen Türkçülük hareketi dilde Türkçülük fikrini doğurmuş ve Modern Türkiye Türkçesi dönemi başlamıştır. 1928 yılında yapılan Harf İnkılabı ile Latin alfabesinin kullanılmaya başlaması ile Osmanlıca’nın kullanımı son bulmuştur.

  Osmanlıca, Arapça ve Farsça’nn belirli ölçü ve kurallar içerisinde Türkçe ile birleşmesinden doğmuş, bu yazı ile verilen eserlerle bir medeniyet yazısı halini almıştır.

  Osmanlı Devleti’nin yıkılışının ardından kullanımdan kalkmıştır. Ancak Türk Tarihi’nin son 1000 yılına yakın bir dönemi bu yazı ile yazılmış olduğu için bu yazı araştırmacılar, edebiyatçılar ve tarihçiler tarafından birinci derecede önemli ve bilinmesi zorunlu bir dildir.  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Element Nasıl Oluşmuştur
 3. Plaj Kumu Nasıl Oluşmuştur? - Deniz Kumu Nasıl Oluşmuştur?
 4. Ay Nasıl Meydana Gelmiştir, Ay Nasıl Oluşmuştur, ayın oluşma şekli, ayın gizemi nedir
 5. Osmanlı Kelimeler - osmanlıca ögrenme - osmanlıca kılavuz - osmanlıca ögrenme kılavuzu
 6. Paylaş Facebook Twitter Google


 7. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş