Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

dumlupınar ın atatürk için önemi nedir ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Atatürk'ün Milletimiz İçin Önemi Nedir Kısaca Dumlupınar çocuk şarkıları, dumlupınar şarkısı dinle, dumlupınar
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 5      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Dumlupınar ın Atatürk İçin Önemi

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Kurtuluş savaşımızın kesin sonucu olan, Başkomutanlık Meydan Savaşının cereyan ettiği sahada, Atatürk’ün savaşı bizzat yönettiği Dumlupınar Savaş Tepede, 1964 yılında, Mimar Levent Aksüt ve Mimar Yaşar Marulyalı tarafından müsabaka kazanarak inşa edilmiştir. 26 Ağustos 1922 de Kurtuluş savaşımızın kesin sonucunun alındığı bu yerde Atatürk "Hiç şüphe yok ki yeni Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli burada atıldı, sonsuza dek sürecek hayatına burada imkân veridi. Bundan sonra iktisat sahasında başarı gerekmektedir. Safsata ve hurafeler kafadan çıkarılmalı, gelişmeyi engellemek isteyenler bertaraf edilmelidir. Ey yükselen yeni nesil, Cumhuriyeti biz kurduk onu siz devam ettireceksiniz" demiştir.
  Bundan 1964 yılında Dumlupınar Zafer Tepe'de inşa edilen bu anıt, kurtuluş savaşımızın etaplarını sembolize eder, Atatürk’ün Samsun’a çıkışı ile başlayıp 26 Ağustos 1922 de sonuçlanan ve bu süre içinde içte ve dışta karşılaşılan engelleri ters üçgenler, aynı yönde ve gittikçe yükselen üçgenler milli irade ve beraberlik ile zaferi simgeler.
  Dumlupınar Zafer Anıtı'nın Yerleşim Planı
  Bu anıt milli birlik ve beraberliğimizin her zaman milletimizi zafere götüreceğinin sembolü olup, Milletimizin ilerlemesine mani olmak isteyen her türlü güçlerin sonunda yenileceğinin bir ifadesi olarak yaşamaktadır.
  Bu anıt 1963 yılında Milli Savunma Bakanlığının açtığı 2 devreli bir mimari müsabaka sonucu kazanılarak 1964 yılında inşa edilmiş.
  Bu anıtın müsabaka şartnamesinde İsmet İnönü’nün sözleri şöyledir; “Milletimizin seçilmiş sanatkarlarından geçmiş nesillerin acısını gelecek kuşakların azmini ve iradesini dile getirmelerini isteriz. Bu müsabakaya katılanların ruhlarını Dumlupınar öncesi ve o devrin duyguları içinde besleyip kaynatarak sanatları ile tarihimizin şanlı, verimli, gelecek günlere yol gösterici büyük bir olayını canlandırmalarını yürekten dilerim. Büyük Atatürk kendilerine ilham verecek ve çalışmalarını tebrik edecektir.” Bu sözlerin kendisi anıttır. Bu sözleri mimarimiz ile görünür hale getirilmiştir.
  Dumlupınar Zafer Anıtı, İsmet İnönü’nün anıt için müsabaka öncesi söylediği sözlerin maddeleşmiş şeklidir. Çatılmış silahların uzaktan görünüşü ve ya alev alev yanan bir meşaleyi andıran bu anıt asıl manasıyla Kurtuluş Zaferimizin etaplarını ifade eder. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş