Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

tarih yazıcılığının toplumlardaki örnekleri nelerdir? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Öğretici Tarih Yazıcılığının Amaçları Nelerdir Tarih Yazıcılığının İlk Örnekleri Nelerdir Tarih Yazıcılığının Gelişimi Tarih Yazıcılığının

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Tarih Yazıcılığının Toplumlardaki Örnekleri Nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Tarih Yazıcılığının Toplumlardaki Örnekleri Nelerdir

  ŞEHNAMECİLİK

  Şehnamecilik büyük şahısların hayat hikâyesini anlatan yazılar ve metinlerdir. Bu metinler genellikle manzum şekilde yazılmıştır. Bu tarz tarih yazıcılığı daha çok Türk-İran ve Hint topraklarında gelişmiştir.
  Örneğin, Türk tarihinin bilinen en eski destan kahramanlarından birisi Alp Er Tunga'dır. Alp Er Tunga M.Ö. VII. asırda Türk - İran savaşlarında ün kazanmış, İran ordularını defalarca mağlup etmiş büyük Türk hükümdarıdır. Alp Er Tunga Destanı'nda bu büyük kahramanın hayat hikâyesi, başarıları ve öldürülüşü anlatılır.

  Alp Er Tunga Öldü mü?
  Kötü dünya kaldı mı?
  Felek öcün aldı mı?
  Şimdi yürükler yırtuıılr?
  .....

  Beyler atlarını koşturdular
  Kaygı ve kederle zayıfladılar
  Betleri benizleri sarardı
  Yüzlerine safran sürülmüş sanıldı

  Yukarıdaki manzum anlatım devam edip gitmektedir. Alp Er Tunga'nın kahramanlıkları Türk halkı ile kendinden sonra gelen Turan hükümdarları üzerinde etki etmiştir.

  VAKANÜVİSTLİK

  Tarihçi, tarih yazarı da denilen vakanüvistler; kral, padişah vs. hükümdarların yanından ayrılmadan gördüklerini yazan kişilerdir.

  Örneğin; Mehmet Halife'nin yazdığı "Tarih-i Gılmânî" adlı eser (1664) geçen zamanda gördüğü olayları anlatmıştır. Harem-i Hümayun'da yazıldığı için "Tarih-i Gılmânî" adı verilen eserde, gerçekten diğer tarihler¬de rastlanılmayan olaylar kaydedilmiştir.

  MODERN TARİHÇİLİK

  Modern tarihçilik daha çok neden - nasılcı tarihçilik anlayışıdır. Olaylar abartılmadan, yer-zaman, neden-sonuç, tarafsızlık dikkate alınarak kaynak incelemesi yapılarak yazılan tarihlerdir.
  Modern tarihçilik tarih boyu birçok aşamadan geçmiş ve günümüze kadar gelmiştir. Bu nedenle birçok tanımı yapılmıştır.
  Örneğin T. S. Eliot, "Tarihi idrak, geçmişi sadece geçmiş olarak değil, onun hali hazırdaki mevcudiyeti olarak idrak etmektir." diyerek tarihin bugüne bakan yönüne vurgu yapmıştır.
  İtalyan tarihçi Benedetto Croce ise, "Gerçek tarih çağdaş tarihtir." sözüyle yani biz ölülere hitap etmiyoruz, dirilere hitap ediyoruz; tarihi incelerken, çağımızın problemlerinden sıyrılmak için geçmişteki benzer problemlerin nasıl aşıldığına bakmamız lazımdır, demektedir.

  AİLE TARİHİ

  Son yıllarda tarih anlayışı ve tarihçilik daha çok yerele ve özele kaymaya başlamıştır. Bu nedenle aile tarihçiliği de kendisine yer edinmeye çalışmaktadır.
  Doç. Dr. İsmail Doğan "Osmanlı Ailesi - Sosyolojik Bir Yaklaşım" adında bir aile tarihi yazmış ve sosyolojik olarak irdelemiştir. Önsözünün bir yerinde "Bu çalışmada Osmanlı ailesi karakteristik siyasal dönemleri içerisinde ele alınmıştır. Bu dönemler Kuruluş, Klasik ve Yenileşme dönemleridir." der. Kuruluş döneminde erkek - kadın, giyim - kuşam, evlilik, çocuklar, klasik dönemde; Osmanlı toplumu, saray halkı, saray dışı halk, halkın aile yapısı ve kültürü, yenileşme döneminde; Osmanlı ailesini etkileyen batı kültürü ve kadın hareketleri incelenmiştir.

  KADIN TARİHİ

  Günümüz tarih anlayışı "Büyüklerin kılıç şakırtısı ve at kişnetmesi"nden öteye giderek toplumun bütün katmanlarını ve bireylerini de içine almaya başlamıştır. Türkiye'de kadın tarihi yeni olmasına rağmen ivme kazanmıştır. Özellikle tarihi romanlarda yer alan Osmanlı saray kadınlarının hayat hikâyeleri herkes tarafından merak edilir hale gelmiştir.
  Prof. Dr. Bahriye Üçok'un yazdığı "Türk Tarihinde Kadın Sultanlar" adlı çalışması bir başlangıç olmuştur.
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş