Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Ümmet Nedir - Ümmet Ne Demek Ümmet: İslam toplumunun tamamını ifade eden bir kavram. Arapça أمة olarak yazılır. Ümmet kelime olarak bir anne den doğan

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ümmet Nedir - Ümmet Ne Demek

  Sponsorlu Bağlantılar
  Ümmet Nedir - Ümmet Ne Demek

  Ümmet: İslam toplumunun tamamını ifade eden bir kavram. Arapça أمة olarak yazılır. Ümmet kelime olarak bir anneden doğan çocuklara verilen isimdir. Daha sonra İslam inancına sahip herkesi içine alan bir anlama kavuşmuştur. İslam inancının en önemli kaynağı Kur'an'da bir çok yerde geçmiştir. Müslümanların içindeki bir cemaate de zaman zaman ümmet denildiği görülmektedir. Ümmet bu bakımdan bazen bütün bir müslüman toplumunu ifade ederken, bazen de müslümanların içinde farklı özelliklere sahip daha küçük gruplardan her birini de ifade etmektedir. Diğer yandan ümmet kelimesi aynı zamanda her bir müslüman için de kullanılmaktadır. Örneğin "Peygamberimize sadık bir ümmet olmak istiyorum" gibi. Ümmet, imâm kelimesi ile aynı kökten gelmektedir. Her peygamber, birer imâm, rehber olarak kabul edilir ve ona tabi olanlara da onun ümmeti denir.


  Ümmet, dini anlamına ek olarak aynı zamanda siyasi bir kavramdır .Cumhuriyet'e geçişle birlikte ümmet kimliği geride bırakılıp, ulus-devlet kavramının ayrılmaz bir parçası olan millet kimliğine geçilmiştir. (Buna paralel olarak da, kulluktan vatandaşlığa geçiş yapılmıştır.) Ümmetde (siyasi anlamına göre) padişaha kulluk, milletde ise insan haklarına ve anasayal haklara dayanan vatandaşlık geçerlidir. Padişah her ne kadar halife kimliğine sahiptiyse de, pratikte bu gücünü dini amaçlardan çok siyasal yaptırımlar için kullanmışdır. Padişahların ümmete karşı olan tavırlarına bir örnek olarak, son Osmanlı padişahı Vahdettin'in (VI. Mehmet) ülkeyi kurtarmak isteyen Mustafa Kemal ve arkadaşlarını hain ilan ederken söylediği şu sözleri örnek verilebilir: "Bir avuç serseri başarı sağladı. Az sayıdaydılar ama halkın uysallığından yararlanıp üzerine çöktüler. Aralarında bir tane bile gerçek Türk yoktur. Gerçek Türkler padişaha sadıktır."Vahdettin bu sözleri ile ümmetin uysal ve sadık olması beklentisini dile getiriyor.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. ruj nedir ruj ne demek Ruj kelime anlamı nedir
 3. Kıyamet gününde en son dirilip hesaba ilk olarak çekilecek ümmet hangisidir?
 4. Soy Nedir - Soy Ne Demek - Soy Sözlük Anlamı Nedir - Soy Tanımı Nedir
 5. Tekbîr Nedir, Tesbih Nedirtekbir, ne demek, tesbih ne demek
 6. Şirk Nedir, Şirk Ne Demek, Allah'a ortak koşmak ne demek
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş