Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

İngilizler Neden Soldan Gider , İngilterde Niye trafik Sol Tarafta İngilterede Trafik Neden Soldan Akyor Yüzyıllar önce yolun karşısından gelenin düşman olma ihtimalini göz önüne
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  İngilterede Trafik Neden Soldan Akar?

  Sponsorlu Bağlantılar
  İngilizler Neden Soldan Gider,
  İngilterde Niye trafik Sol Tarafta
  İngilterede Trafik Neden Soldan Akyor

  Yüzyıllar önce yolun karşısından gelenin düşman olma ihtimalini göz önüne alarak, insanlar (çoğu sağ ellerini kullandıkları için) yolun solundan giderek sol taraflarını emniyete alır, sağ elerini kılıçlarını hemen çekecek şekilde hazır bekletirlerdi.

  18. yüzyılın sonlarında ABD'de birçok atın çektiği posta arabalarında, sürücü koltuğu yoktu ve sürücü en arkada ve soldaki atın üstünde oturuyordu. Bu da yolun solundan gidildiğinde yolun kontrolünü zorlaştırıyordu. Çok geçmeden ABD'de trafik sağdan işlemeye başladı.

  Fransız İhtilali sırasında, ihtilalin liderlerinden Maximilien Robespierre, büyük bir olasılıkla Katolik kiliseye meydan okuyanlara bir jest olsun diye, Parislilerden yolların sağından gitmelerini istedi. Bir süre sonra Napolyon, ordularındaki ikmal arabalarının yolların sağından gitmeleri emrini verdi ve zaptettiği her ülkede de bu uygulamayı hayata geçirdi.

  İngiltere hiçbir zaman Napolyon tarafından zapt edilemediğinden İngilizler yolun solundan gitme alışkanlıklarından vazgeçmediler. Avustralya, Hindistan gibi tüm eski sömürgelerinde de bu usulü devam ettirdiler.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Akar Su,Rüyada Akar Su Görmek Nedir?
 3. Akar Çeşme,Rüyada Akar Çeşme Görmek Nedir?
 4. İngilterede Taşıtların Direksiyonları Neden Solda Yer Almaktadır
 5. Işığın Soldan Gelmesi Neden Gözleri Yormaz?
 6. Acı Yediğimizde Neden Burnumuz Akar
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş