Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Rusyanın En Güzel Yeri , Rusyanın En Güzel Şehirleri , Rusyanın En Güzel Yerleri KREMLİN Moskova'nın kalesi ve tarihi merkezi. Çoğu şehir 16. yya kadar
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Rusyanın En Güzel Şehri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Rusyanın En Güzel Yeri,
  Rusyanın En Güzel Şehirleri,
  Rusyanın En Güzel Yerleri

  KREMLİN

  Moskova'nın kalesi ve tarihi merkezi. Çoğu şehir 16. yya kadar Kremlinin duvarlarının içindeydi. Daha sonra Kremlin, Çarın bazı en güçlü soylularla beraber yaşadığı resmi rezidansı ve Ortodoks Kilisesinin merkezi haline geldi. 15. yy sonunda İtalyan mimarlar şimdi ki Kremlin tahkimatını yaptılar. Moskova Kremlin, Avrupadaki en büyük kalelerden biri hatta Milan ve Krakowda bulunanlardan da daha büyük. 20 kuleli Kırmızı tuğla duvarları hiçbir zaman düşmanlarca ele geçirilememiştir.
  Kremlin sadece Güç anlamına gelmez, Kremlinin duvarlarının içindeki tüm şehir alanını da temsil eder. İçinde ziyaretçilere açık olan 3 tane ana antika, Moskova Kathadrali bulunmaktadır: Archangel Kathadreli, Assumption Kathadrali, Annunciation Kathadrali.

  Ayrıca Kremlinin içinde Başkanın Sarayı da bulunmaktadır- Klasik 19.yy beyaz ve sarı- saray ziyaretçilere kapalıdır. Bunların yanında eski Rus tarzı Çar Sarayı, Rus tarzı Patrik Sarayı (Rus Kilisesinin en üst düzeyi), Armory Müzeside bulunmaktadır. Ayrıca Çar-Topu (dev top) ve Çar-Çanı (dev çan) da dışarıda sergilenmektedir.
  Şimdilerde Kremlin Sarayı, Rusya Federasyonu Başkanının resmi rezidansıdır. Bu nedenle sadece Sarayın belirli bir bölümü ziyarete açıktır. Sarayın belirli bir bölümünü ziyaret etmek için Kremlinin batısında bulunan Alexander Gardendan bilet almanız gerekiyor.

  Kızıl Meydan
  Leninin Anıtının bulunduğu Kremlinin yanındaki büyük meydandır. Orta çağ döneminde bu meydan birçok olaya şahitlik etmiştir ve Rusyanın ana yeri olarak kullanılmıştır; Çarların taç giyme töreninden, düşman saldırılarına kadar. Ayrıca Moskova'nın ana ticaret yeri ve Çarların halka hitap ettiği de yerdi. Sovyet zamanlarında da Sovyet Devletinin halka hitap ettiği, Sovyet Ordusunun Zafer Günü geçit törenlerinde güç ve kuvvet gösterisi yaptığı yerdi. Şimdilerde ise Moskova'nın en ilgi çeken yeridir.
  Kızıl Meydanın ortasında Rus mimarisinin nadide parçası olarak bilinen St. Basil Kathadreli (St. Vasili)bulunmaktadır. Kathadral, 1561 de Kazan Krallığı'ndan Rusların kurtuluşunun kutlamalarında Pokrovsky Kathadralı olarak adlandırılıyordu. Daha sonra Korkunç Ivana yakın olan Aziz Basilin adı verildi.(Bu nedenle St. Basıl olarak adlandırılır)

  St. Basil nadir bir kathedraldi ve hala öyledir. Mimar ana kubbenin etrafına 8 tane küçük kilise yapmıştır ve bir kiliseden diğerine geçiş yolları yapmıştır. Her kilise ayrı bir azize adanmıştır. Kathadrel yeniden ve yeniden tekrar inşaa edilmiştir, bu nedenle göreceğiniz aslında 200 yıllıktır. Bu kadar kaotik bir mimari karşısında renklerin bu kadar güzel durması aslında gariptir.

  Mının ve Pozharskı Anıtı
  1818 de inşaa edilen anıt 1612 de Polonyalı istilacılara karşı Yurtsever Savaşında liderlik yapan Prens Pozharsky ve Minin vatandaşlarına adanmıştır.

  Spasskaya Kulesi
  Çan seslerinin olduğu Kremlinin ana kulesidir. (Hemen St. Basis Kathadrelinin yanında bulunmaktadır)

  Lenin Mozalesi
  1930da Leninin cansız bedenini içine yerleştirmek için yapılmıştır. (Mısırda yapılanlar gibi) Lenin'in bedeni burada bulunmaktadır, çok sayıda insan, özellikle turistler tarafından ziyaret edilen mozaleyle ilgili olarak Leninin yakında buraya gömüleceğine dair konuşmalar da vardır. Ayrıca, diğer bir hikayeye göre herhangi bir nükleer savaş durumunda Bolşevik liderlerin bedenini uzaklaştıracak, mozalenin altında gizli bir yer altı demiryolu bulunmaktadır.
  Mozale Salı-Pazar saat 9:30-13:00 ziyaret edilebilir.

  Tarih Müzesi
  1881 yılında inşaa edilen müze Rusyanın en büyük müzelerinden sayılabilir. Mimarlar Geleneksel Rus Mimarisinin en iyi örneklerini bu binada sembolize etmek istemişlerdir.

  GUM
  Kremlin duvarlarının hemen önünde, uzunca GUM binası bulunmaktadır. GUM kısaltması 'Devlet Kısım Mağazasını ifade eder. Aslında 1893de inşaa edilen mağaza Yüksek Ticaret Çizgisi olarak adlandırılmıştı. Devrimden önce en büyük mağaza olma özelliğine sahip bina devrimden sonra da en popüler olma özelliğine sahip olmuştur.

  Eski KGB Binası
  Eski KGB Binası şimdiki FSB Binası, Kızıl Meydandan Lubyankaya doğru gelirseniz hemen önünüzde olacaktır. Ana bina Stalin tarzı gri ve kahverengidir. Artık KGB olmadığı için FSB olarak adlandırılmıştır. (Federal Koruma Servisi). Söylentilere göre günümüzde FSB yöneticilerinin bulunduğu binaların birinin altında özel bir hapishane de bulunmaktaymış.

  Teknik Müze
  Meydanın güney doğusunda bulunan dev bina Teknik Müzedir. Yaklaşık 30 yılda inşaa edilen bina 1874 eski Rus tarzına sahiptir. Çok sayıda sergiye ve ücretsiz konferanslara ev sahipliği yapan bina, fakir insanlar için enstitüt niteliği taşıyor.

  Askerler Anıtı
  Eğer Teknik Müzesinden Lubyanka meydanına yürürseniz küçük bir meydanın ortasında nadide bir bina göreceksiniz. Bu Bulgaristan'daki Türk-Rus Savaşı'nda ölen askerler için yapılan kilise anıtıdır. Burası Moskova eşcinselleri arasında çok popülerdir ve buluşma noktalarıdır.

  Yuri Golgoruki anıtı
  Eğer Kremlinden Tverskaya sokağına doğru yürürseniz, solunuzda 1954 yılında Moskovanın 800. yıldönümünü kutlamak için yapılan, Moskovanın bulucusu olan Prens Yury Dolgorukyya adanmış alışılagelmiş atlı heykeli göreceksiniz. Prensin herhangi bir fotografı olmadığı için mimar sadece klasik orta çağ Rus Şövalyelerinden esinlenerek heykeli yapmıştır.

  Moskova Belediye Binası
  Yury Dolgoruky heykelinin hemen önünde Moskova Belediye Binası bulunmaktadır. Buradaki ilk saray 1782de General Chernichev tarafından kendi için inşaa ettirilmiştir. Daha sonra bu bina, İmparatorluk tarafından satın alınarak, Moskova Valisinin resmi rezidansı haline getirilmiştir. Bütün Moskova Valileri burada yaşadığı için Vali Sarayı olarak da bilinir.
  1917 devriminden sonra, Moskova Sovyet Devleti burayı kullanmış ve binaya MosSoviet denilmiştir. Tverskaya Sokağı yeniden yapılandırılırken (sokağı genişletme çalışmaları) MosSoviet 14 metre geriye gitmiştir ve üstüne 2 kat daha eklenmiştir. Şimdi Moskova Belediye Başkanının yönetim ve çalışma yeri olarak kullanılmaktadır.

  Puşkin Anıtı
  Puşkin Rusyanın en iyi şairi olarak düşünülebilir. Bu nedenle Moskovada, McDonaldsın ters tarafında, Puşkin Anıtının bulunduğu Puşkin Meydanı da bulunmaktadır. Binlerce Rusun bağışlarıyla inşaa edilen anıt, 1880 yılında yapılmıştır. Rusyada bir şair için yapılan ilk anıttır.

  İngiliz Kulübü (Rusya Modern Tarih Müzesi)
  1780de klasik saray renkleri olan kırmızı ve beyaz olarak inşaa edilmiştir. 1812 yılında Napolyon Moskovayı ele geçirdiğinde tüm şehri ateşe verip yıkmıştı ve bu binada aynı şekilde yıkılmıştı fakat aynı yıl saray tekrar inşaa edildi. Bu imparatorluk tarzı saray şehrin en güzel binaları arasında yer alır. Yıllarca soyluların sahip olduğu saray daha sonra yabancı zenginler (Moskovada yaşayan yabancılar) tarafından satın alındı ve yabancılar İngiliz Kulübü haline getirdiler. Daha sonra Rus soyluları arasında da çok popüler hale gelen Kulüp yabancıların kendi ana dillerini konuşabilecekleri, dinlenebilecekleri bir yer olarak kullanılmaya başlandı.
  29. yy. sonlarında İngiliz Kulübüne sadece doğuştan soylular üye olabildiler.
  Devrimden sonra Komunistler burayı Devrim Müzesiolarak adlandırdılar. Şimdilerde ise (Rusya Modern Tarih Müzesi) olarak kullanılıyor.
  Müze Salı-Cumartesi 10:00-18:00 arası, Pazar günleri 10:00-16:30 arası ziyaret edilebilir.

  Belorusski Tren İstasyonu:
  Bu istasyon 1909da inşaa edildi ve Moskovanın en güzel tren istasyanu olarak düşünülebilir. (Toplam 9 tane var) 1945de Berlini ele geçiren Rus Ordusu bu istasyona gelerek Rusyaya geri dönüş yapmışlardı. Şimdilerde çoğu Avrupaya giden tren Belorusski istasyonundan kalkmaktadır.

  Bolşoy Tiyatro
  Bolşoy büyük anlamına geldiği için Büyük Tiyatro denilebilir. 1824de inşaa edilen tiyatro, Milanodaki La Scala dan sonra dünyadaki en büyük tiyatrodur. Bunun yanında dünyadaki en iyi opera tiyatrosudur. Bilet alması her ne kadar zor da olsa eğer ayarlayabilirseniz gösteriyi kesinlikle beğeneceksiniz.

  Malıy Tiyatro:
  Büyük Tiyatroyla aynı yılda inşaa edilmiştir. İkinci olarak inşaa edilen tiyatro, meydanda büyük tiyatro varsa diğeri de küçük olamalıdır diye düşünülmüş ve adına küçük anlamına gelen Maliy denmiştir.Bu dramatik tiyatro Rus kültürü için çok önemli bir yere sahiptir, en önemli Rus sanatçıları ve Rus editörleri en iyi oyunlarını burada başarıyla sergilemişlerdir. Maly Tiayatronun önünde 19. yy. Rus oyun yazarı Ostrovskynun anıtı bulunmaktadır.

  Kurtarıcı İsa Kathadrali:
  Moskovadaki ana kilisedir. Rusyadaki en büyük Kathadral olan Kurtarıcı İsa Kathadrali, 1883de, 1812de kazanılan Rusların Napolyon zaferi için inşaa edilmiştir. Fakat Komunistler beğenmemişlerdir, yerine Sovyet Sarayı yapmaya karar vermişlerdir ve yıkmışlardır. Bu arada Komunistler saray yapımını becerememiş ve yerine açık yüzme havuzu yapmışlardır.
  Şimdilerde Moskova Mayeri Kathadrali tekrar inşaa etmeye karar vermiş ve bunun için bir servet harcamıştır.

  "Beliy Dom" Beyaz Ev:
  Rus "beyaz sarayı" bugün hükümet merkezidir ve 1981'de sıradan ofis binası olarak inşaa edilmiştir. 1993'te Yeltsin ile Dum arasındaki siyasi çekişme ve iç savaşa benzeyen çatışmalar sırasında bombalanmış, Türk şirketlerinden ENKA tarafından rekor sürede restore edilmiştir.

  Büyük Pyotr Anıtı
  90ların ortalarında yaşayan ünlü Gürcü kökenli mimar Tseretelli tarafından inşaa edilen anıt sert tartışmalar yaratmaya devam ediyor. Halkın çoğunluğu bu devasa anıtın çirkin olduğunu söyler ve beğenmediklerini ifade ederler. Moskova belediye yetkilileri ise bu görüşe karşı direnir, çünkü anıtın mimarı Mayorun yakın arkadaşıdır. Bizde "Deli Petro" olarak bilinen "Büyük Pyotr" başkenti Moskova'dan Petersburg'a taşıyan isim olduğu için, anıtın Moskova'da değil St. Petersburg'ta olması gerektiğini savunanlar da az değildir.

  Kaynak: rusya-vizesi.org

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Fransanın En Güzel Şehri
 3. Amerikanın En Güzel Şehri
 4. Rusyanın İlleri, Rusyanın şehirleri
 5. Almanyanın En Güzel Şehri, Almanyanın en güzel yeri
 6. Dünyanın En Nüfuslu Şehri, Dünyanın en kalabalık nüfuslu şehri neresi, Dünyanın en çok nüf
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş