Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

hollanda yüzey şekilleri hollanda coğrafyası hollandanın coğrafi özellikleri Yüzey şekilleri bakımından sadelik gösterir. Her tarafı düz ovalardan meydana gelmiştir. Holânda'nın yüzey şekillerinin başka bir özelliği

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Hollandanın Yüzey Şekilleri

  Sponsorlu Bağlantılar




  hollanda yüzey şekilleri
  hollanda coğrafyası
  hollandanın coğrafi özellikleri

  Yüzey şekilleri bakımından sadelik gösterir. Her tarafı düz ovalardan meydana gelmiştir. Holânda'nın yüzey şekillerinin başka bir özelliği de, Kuzey Denizi kıyılarının çoğu yerlerinin, deniz seviyesinden bir kaç metre aşağıda bulunmasıdır. Buraların, büyük akarsuların getirdikleri alüvyonlar ve sonradan yapılan setlerle denizle olan ilgileri kesilmiştir. Böylece, Holânda'ya Kuzey Denizinden yeni topraklar kazandırılmıştır. “Polder” adı verilen bu yerler, ülkenin en kalabalık yerleridir. Denizin setleri yıkarak su baskınları meydana getirmemesi için her türlü tedbirlerin alınmasına dikkat edilmesine rağmen, zaman zaman setlerin yıkılarak bu bölgelerin sular altında kalması ve çok sayıda insanın ölmesinin önüne geçilememiştir. Diğer bölümlerin de ,dördüncü zaman buzullarının sürükleyip getirdikleri kil ve kum yığınlarına yer yer rastlanmakta ise de, bunlar ovaların düzlüğünün bozacak kabartılar meydana getirmezler. Holânda' da Batı Avrupa'nın okyanus iklimi görülür. Yazlar serin, kışlar orta derecede soğuktur. Hava çoklukla bulutlu ve nemlidir. Rhein, Meuse ve Escaut nehirleri, bunların kolları ve sonradan yapılmış kanallarla ülkenin hemen her tarafı sulanmaktadır.

  Tarım ve hayvancılık, bazı endüstri kolları (gemi inşaatı) ve çok önemli bir coğrafya mevkiinin sağladığı deniz ticareti, Holânda ekonomisinin temelini meydana getirir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Lübnanın Yüzey Şekilleri, Lübnan daki yeryüzü şekilleri
 3. Libyanın Yüzey Şekilleri nasıldır, Libyanın Yüzey Şekilleri hakkında bilgi
 4. Kamerunun Yüzey Şekilleri nasıldır, Kamerunun yüzel şekilleri hakkında bilgi
 5. Japonyanın Yüzey Şekilleri Nasıldır, Japonya Yüzey Şekilleri Hakkında Bilgi
 6. İranın Yüzey Şekilleri, İranın Yüzey Şekilleri hakkında bilgi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş