Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Japonyanın Yüzey Şekilleri Japonyanın Yeryüzü Şekilleri - Japonyanın Yüzey Şekilleri • Japonya arazisinin büyük kısmı dağlık , en gebe li ve yüksek bir ülkedir. •
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 3      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Japonyanın Yüzey Şekilleri Nasıldır, Japonya Yüzey Şekilleri Hakkında Bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Japonyanın Yüzey Şekilleri


  Japonyanın Yeryüzü Şekilleri - Japonyanın Yüzey Şekilleri

  • Japonya arazisinin büyük kısmı dağlık, engebeli ve yüksek bir ülkedir.
  • En yüksek noktası Fujiyama Yanardağı’dır.
  • Ülkenin büyük çoğunluğu fay hattı ve çöküntü alanları üzerindedir. Bu yüzden sık sık depremler meydana gelir.
  • Akarsular bakımından zengin bir ülkedir.


  Dağlar
  Japonya’nın büyük bir kısmı dağlarla kaplıdır (%70). Dağların yükseltisi fazladır. Yükseltinin en fazla olduğu yerler Honşu Adası’nda yer alır. Bu bölgede bazı yerlerde yükselti 3000 metreyi aşar. Yüksekliği en fazla olan dağ Fujiyama Yanardağı’dır (3776 m).

  Japonya’da çok sayıda fay hattı ve çöküntü hendekleri bulunmaktadır. Bu özelliğinden dolayı Japonya’da çok sayıda deprem ve volkanik faaliyetler yaşanmaktadır. Günümüzde hala 200′ün üzerinde aktif volkanik dağ vardır. Volkanik patlamalar, tayfunlar ve depremler Japonların günlük hayatının birer parçası olmuştur.

  Akarsular ve Göller
  Japon adaları dağlık ve küçük olduğu için akarsuların boyları kısa, akış hızları ve hidroelektrik enerji potansiyelleri fazladır. Bazı akarsularda sık sık taşkınlar oluşmaktadır. Akarsuların yaz mevsiminde akımları artar. Başlıca akarsuları; Tone, Shinano, Tenriya ve İşikari’dir.

  Ülkede yer alan ve sayıları 600′ü bulan göllerin büyük bir kısmı volkanik faaliyetler sonucunda oluşmuştur. En büyük göl Biwa Gölü’dür.

  Ovalar
  Japonya’da ovalar azdır. Ovalar genelde büyük adaların kıyılarında toplanmıştır. Nüfusun ve ekonomik faaliyetlerin en yoğun olduğu yerler buralardır. Bunların başlıcaları Kanto Ovası, Sendai, İşikari ve Toyama ovalarıdır.

  b. İklim ve Bitki Örtüsü
  Japonya’nın genelinde muson iklimi etkilidir. Kuzeyindeki Hokkaido Adası ile Honşu Adası’nın Kuzey kesimlerinde Oya Şivo soğuk su akıntısı ve Sibirya’dan gelen soğuk hava kütlelerinin etkisiyle kışlar daha soğuk ve kar yağışlıdır. Güneye doğru enlemin etkisiyle kışlar daha ılık geçer. Yazın Büyük Okyanus’tan gelen nemli hava bol miktarda yağış bırakır. Ayrıca tropikal bölgelerden kaynaklanan tayfunlar ülkeyi etkileyerek bol miktarda yağışlara yol açarlar. Japonya iklime bağlı olarak zengin bitki örtüsüne sahiptir. Hokkaido ve Honşu’nun kuzeyinde kozalaklı ağaçlardan oluşan iğne yapraklı ormanlar, orta kesimde karma ormanlar, güneyde ise tropikal ormanlar yer alır. Ülke topraklarının %65′i ormanlarla kaplıdır. Doğanın korunması amacıyla çok sayıda milli parkı vardır. Japonya orman bakımından zengin olmasına rağmen ihtiyaç duyduğu ağacı dışarıdan almaktadır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Ege Bölgesinin Yüzey Şekilleri Nasıldır
 3. Haritaya Bakarak Yaşadığınız Bölgenin Yüzey Şekilleri Hakkında Bilgi Veriniz
 4. Libyanın Yüzey Şekilleri nasıldır, Libyanın Yüzey Şekilleri hakkında bilgi
 5. Kamerunun Yüzey Şekilleri nasıldır, Kamerunun yüzel şekilleri hakkında bilgi
 6. İranın Yüzey Şekilleri, İranın Yüzey Şekilleri hakkında bilgi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş