Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

UZAY DA UZAKLIKLARIN ÖLÇÜLMESİ UZAY DA UZAKLIKLARIN ÖLÇÜLMESİ 150 milyon km. uzakta olan Güneş bizim yıldızımızda*. Ondan sonraki en yakın yıldız ise yaklaşık 40 milyon

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Uzayda Uzaklıkların ölçülmesi

  Sponsorlu Bağlantılar
  UZAYDA UZAKLIKLARIN ÖLÇÜLMESİ  UZAYDA UZAKLIKLARIN ÖLÇÜLMESİ
  150 milyon km. uzakta olan Güneş bizim yıldızımızda*. Ondan sonraki en yakın yıldız ise yaklaşık 40 milyon milyon km. uzaktadır! Sa­niyede 300.000 km. hızla yol-alan ışık o yıldız­dan (Proksima Kentaurus) bize dört yıldan daha uzun bir sürede erişir. Böyle bir uzaklığı ölçmek için birim olarak kilometre pek küçüktür. Onun için, uzaklığı ışığın bize dört yıldan daha uzun bir sürede eriştiğini, ya da yıldızın 4′ten fazla “ışık yılı” uzaklığında olduğunu söylemek çok daha kolaydır. 1 ışık yılı yaklaşık 10 milyon mil­yon km.ye eşittir. Gökyüzünde astronomların

  15.000 milyon ışık yılından daha uzakta olduğu­nu saptadıkları cisimler vardır.
  Astronomlar uzaydaki uzaklıkları değişik yöntemlerle ölçerler. Kabil olduğu zaman kont­rol edebilmek için de uzaklığı birkaç yöntemle saptamak isterler. En yakın yıldızlar için kullan dıkları yöntem “parallaks” metodur. Bunun temeli olan ilke şudur: Çevresiyle ilişkili olan bir cismin yeri değişik noktalardan bakıldığı zaman değişir. Parmaklarınıza önce bir gözünüzle, son­ra da öbürüyle bakm. O zaman bunların yer de­ğiştirmiş gibi gözüktüklerini fark edersiniz. Ba­kış noktaları arasındaki uzaklık nekadar büyük olursa o cisim de yerinden okadar oynamış gibi görünür. îşte astronomlar da bu yüzden yıldız­lara Dünya’nm yörüngesinin iki ayrı ucundan ba­karlar.
  Parallaks metodu astronomu 1000 ışık yılı kadar uzağa götürür. Bilgin daha ilerileri ölçmek için Sefeus’lar denilen belirli bazı değişken yıl­dızlara bakar. Bunların parlaklıkları düzenli bir şekilde azalıp çoğalır.

  Astronom sürenin (bir parlaklık zamanıyla ondan sonraki parlaklık zamanı arasındaki sürenin) yıldızın gerçek par^ laklığıyla ilgili olduğunu bilir. Ayrıca, gözlem­leri sayesinde, görünüşteki parlaklığın ne demek olduğunu da öğrenmiştir. Onun için de Sefeus’ ların, ona ilişkin olarak öbür yıldızların nekadar uzakta olmaları gerektiğini aşağı-yukarı saptaya­bilir. On milyon ışık yılı uzaklıktan sonra Sefeus’ lar seçilmez olur. Astronomlar da o zaman hesap­lı tahminlere başvurmak zorunda kalırlar. Bu ba­kımdan, yakın yıldızlar, ya da büyük yıldız sis­temleri “galaksiler” konusundaki tecrübelerinden yararlanırlar, ya da galaksilerin tayflarındaki çiz­gilerin yer değiştirmelerini “kızıl kayma” denilen durumu (aşağıya bakınız) incelerler.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Elektrik Enerjisinin Ölçülmesi
 3. Uzayda Ne Tür Olaylar Yaşanmaktadır
 4. Pusulayla Cihet Ölçülmesi - Jeoloji Mühendisliği Dersleri
 5. Sıcaklığın Ölçülmesi
 6. Paylaş Facebook Twitter Google


 7. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş