Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

uzay araçları ile ilgili yazı UZAY ARAÇLARI Uydu lar Dünyanın yörüngesinde dönen , üzerlerinde özel alıcılar ve vericiler bulunan araçlardır. Uydu lar , roketler yardımızla
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 40      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  uzay araçları ile ilgili yazı

  Sponsorlu Bağlantılar
  uzay araçları ile ilgili yazı

  UZAY ARAÇLARI

  Uydular
  Dünyanın yörüngesinde dönen, üzerlerinde özel alıcılar ve vericiler bulunan araçlardır. Uydular, roketler yardımızla ya da uzay mekikleriyle uzaya taşınır. Dünya’nın yörüngesinde, uzaktan algılama uyduları, haberleşme uyduları, GPS uyduları gibi farklı işlevlerde binlerce uydu bulunuyor.

  Yörünge Araçları
  Başka gezegenlerin ya da gökcisimlerinin yörüngesine girip keşif yapmaları için gönderilen uzay araçlarıdır. Uzak gezegenlere varmaları bazen yıllar sürer. Üzerinde özel kameralar, alıcılar ve vericiler bulunur.

  İniş Araçları
  Yörünge araçlarıyla birlikte, başka gezegenlerin keşfi için gönderilirler. Gezegenin yörüngesine girdikten sonra yörünge aracından ayrılarak o gezegene iniş yaparlar.

  Yüzey Araçları İniş yapılan gezegenlerin yüzeyinde ilerleyerek veri toplayan robotlardır. Üzerlerinde çeşitli alıcılar ve vericiler bulunur.

  Uzay Mekikleri Uzaya insan ve yük taşımada kullanılan araçlardır. Fırlatılarak uzaya gönderilirler, geri dönüşteyse özel bir piste iniş yaparlar. Dünya’yla uzay arasında birçok kez gidip gelebilirler. Kimi zaman mekiğin içine uzay laboratuarı denilen özel bir bölme yerleştirilir; burada deneyler yapılır.

  Uzay İstasyonu Uzay istasyonları, içinde insanların yaşayabileceği ve çalışabileceği büyük uydulardır. İstasyon dünyanın yörüngesine yerleştirildikten sonra astronotlar burada kalarak deneyler ve araştırmalar yapar.

  Sputnik

  Uzaya Gönderiliş Yılı : 1957
  Ağırlığı : 84 kg
  Uzay Ajansı : Eski SSCB Uzay Dairesi
  Özellikleri : Sputnik 1, dünyanın ilk yapay uydusuydu. Görevi, atmosferle ilgili veriler toplayarak, bunları yeryüzüne göndermekti. Ancak, uydu yalnızca 21 gün boyunca sinyal gönderebildi.

  Mariner 2

  Uzaya Gönderiliş Yılı : 1962
  Ağırlığı : 203 kg
  Uzay Ajansı : Nasa
  Özellikleri : Venüs gezegeninin keşfi için uzaya gönderilen Mariner 2, başka bir gezegenin yakınında uçan ilk uzay aracı oldu. Venüs’ün atmosferi ve yüzeyi konusunda bilgiler topladı. Güneş rüzgarıyla ilgili ilk ölçümleri yaptı.

  Apollo II iniş aracı

  Uzaya Gönderiliş Yılı : 1969
  Ağırlığı : 5.900 kg
  Uzay Ajansı : Nasa
  Özellikleri : Apollo II seferi, insanlı bir uzay aracının Ay’a iniş yaptığı ilk sefer. Fırlatıldıktan dört gün sonra, bir astronot yörüngede beklerken, iki astronot bir kapsülle Ay’a iniş yaptı. Astronotlar Ay’da 22 saat kaldılar ve taş örnekleri topladılar.

  Salyut 1

  Uzaya Gönderiliş Yılı : 1971
  Ağırlığı : 18.500 kg
  Uzay Ajansı : Eski SSCB Uzay Dairesi
  Özellikleri : İlk uzay istasyonuydu. Uzunluğu 12 metre, maksimum genişliği 4,1 metreydi. Yapılış amacı, uzun süreli uzay uçuşlarının, insan bedenine etkilerini incelemek ve uzaydan Dünya’nın fotoğraflarını çekmekti.

  Skaylab uzay istasyonu

  Uzaya Gönderiliş Yılı : 1973
  Ağırlığı : 74.783 kg
  Uzay Ajansı : Nasa
  Özellikleri : İnsanların uzayda, ağırlıksız ortamda uzun süre de kalabileceklerini kanıtlamak için uzaya gönderildi. Altı yıl görev yaptı. Güneş ve yeryüzü kaynakları hakkında da veriler topladı.

  Viking iniş aracı

  Uzaya Gönderiliş Yılı : 1975
  Ağırlığı : 576 kg
  Uzay Ajansı : Nasa
  Özellikleri : Mars’ın keşfi için planlanan Viking seferlerinde, her biri birer yörünge aracı ve birer iniş aracından oluşan iki araç kullanıldı. Bu bir uzay aracının başka bir gezegeninin yüzeyine güvenli bir biçimde indiği ilk sefer oldu.

  Voyager

  Uzaya Gönderiliş Yılı : 1977
  Ağırlığı : 825 kg
  Uzay Ajansı : Nasa
  Özellikleri : Voyager 1 ve Voyager 2 adlı ikiz uzay araçları önce Jüpiter ve Satürn’ün yakınından geçtiler. Voyager 2, Uranüs ve Neptüne’de gitti. Şimdi her ikisi de Güneş sisteminin dışındaki gezegenlere doğru yol alıyorlar.

  Ploneer

  Uzaya Gönderiliş Yılı : 1978
  Ağırlığı : 517 kg
  Uzay Ajansı : Nasa
  Özellikleri : Bir büyük, üç küçük kapsül ve bir yörünge aracından oluşuyordu. 14 yıl Venüs’ün yörüngesinde kalarak gezegenin yüzeyi ve atmosferiyle ilgili ölçümler yaptı. 1992’de görevi sona erdi.

  Uzay mekiği Discovery

  Uzaya Gönderiliş Yılı : 1984
  Ağırlığı : 24.990 kg (yüküyle birlikte)
  Uzay Ajansı : Nasa
  Özellikleri : Sekiz kişilik bir uçuş ekibini taşıyabiliyor. Boyutları, Nasa’ya ait öteki mekiklerle aynı, Uluslar arası Uzay İstasyonu’nun yapımı gibi nedenlerle astronotları ve başka uzay araçlarını birçok kez uzaya taşıdı.

  Glotto

  Uzaya Gönderiliş Yılı : 1985
  Ağırlığı : 960 Kg.
  Uzay Ajansı : Esa
  Özellikleri : Halley kuyruklu yıldızının 1986 yılında Güneş’e en yakın konumdayken incelenmesi için uzaya gönderildi. Daha sonra, “GriggSkyjellerup” adlı başka bir kuyruklu yıldızın yakınından uçmak üzere yoluna devam etti.

  Mir

  Yapımına başlama yılı : 1986
  Ağırlığı : 135 ton
  Uzay Ajansı : Eski SSCB Uzay Dairesi ve Rus Havacılk ve Uzay Ajansı
  Özellikleri : 15 yıl boyunca yeryüzünden 390 kilometre yüksekteki yörüngesinde kaldı. Farklı ülkelerden birçok astronot, deneyler yapmak amacıyla istasyonda yaşadı.

  Galileo

  Uzaya Gönderiliş Yılı : 1989
  Ağırlığı : 2.223 Kg.
  Uzay Ajansı : Nasa
  Özellikleri : Jupiter’in keşfi için tasarlanmış bir yörünge aracıydı. Jüpiter’e 1995 yılında vardı. Gezegenin atmosferine çeşitli ölçümler yapan bir kapsül bıraktı. Hala Jüpiter ve uyduları hakkında bilgi topluyor.

  Magellan

  Uzaya Gönderiliş Yılı : 1989
  Ağırlığı : 1.035 Kg.
  Uzay Ajansı : Nasa
  Özellikleri : Dört yıl görev yaptı. Venüs’ün yüzeyinin ve çekim alanının haritalarını çıkardı. Bir uzay aracını yönlendirmek amacıyla, bir gezegenin atmosferinden yararlanılan özel manevra yöntemi ilk kez bur araçta denendi.

  Navstar

  Uzaya Gönderiliş Yılı : 1990
  Ağırlığı : 1.665 Kg.
  Uzay Ajansı : ABD Hava Kuvvetleri
  Özellikleri : Küresel Konumlandırma sistemi (GPS) uydularından biri. Yeryüzünün 20.000 km yukarısında bir ağ oluşturan bu uydular, yeryüzündeki GPS alıcıları yardımıyla herhangi bir yerin coğrafi konumunun belirlenmesini sağlar.

  Hubble uzay teleskopu

  Uzaya Gönderiliş Yılı : 1990
  Ağırlığı : 11.600 Kg.
  Uzay Ajansı : Nasa ve Esa
  Özellikleri : Astronotların Dünya’dan uzay mekikleriyle gelerek bakım yapabileceği biçimde tasarlanmış ilk uzay aracı. Hubble’in gözlemleri, araştırmacılara evrenin yapısı ve sınırları konusunda bilgi sağlıyor.

  Topex / Poseidon

  Uzaya Gönderiliş Yılı : 1992
  Ağırlığı : 2.500 Kg.
  Uzay Ajansı : Nasa ve Fransa Ulusal Uzay Çalışmaları Merkezi
  Özellikleri : Her on günde bir, yeryüzündeki denizlerin düzeyini ölçerek topladığı verileri Dünya’ya gönderiyor. Bu veriler, küresel hava tahminleri ve hava olaylarının izlenmesinde kullanılıyor.

  Soho

  Uzaya Gönderiliş Yılı : 1995
  Ağırlığı : 1.350 Kg.
  Uzay Ajansı : Nasa ve Esa
  Özellikleri : Güneş rüzgarları ve Güneş’in taç katmanını gözlemleyerek topladığı verileri Dünya’ya gönderiyor. Uzaya gönderildiğinde ömrünün altı yıl olacağı hesaplanmıştı; ancak hala görev yapıyor.

  Sojourner yüzey aracı

  Uzaya Gönderiliş Yılı : 1996
  Ağırlığı : 11 Kg.
  Uzay Ajansı : Nasa
  Özellikleri : Mars’ı keşfetmek amacıyla Mars Pathfinder görevinde kullanıldı. Gezegenin kuzey yarım küresindeki “Ares Vallis” olarak bilinen ve eski su baskınlarının izlerini taşıyan bir düzlüğü inceleyerek veri topladı.

  Cassini-huygens

  Uzaya Gönderiliş Yılı : 1997
  Ağırlığı : 5712 Kg.
  Uzay Ajansı : Nasa, Esa ve İtalyan Uzay Ajansı
  Özellikleri : Cassini, Satürn gezegeninin keşfi için uzaya gönderildi. Venüs’ü geride bıraktıktan sonra Jüpiter’in yakınından geçti. 2004 yılında Satürn’e varacak. Cassini’nin içinde, Huygens adlı bir iniş aracı bulunuyor.

  Deep Space 1

  Uzaya Gönderiliş Yılı : 1998
  Ağırlığı : 486 Kg.
  Uzay Ajansı : Nasa
  Özellikleri : Uzay araçları için geliştirilmiş yeni teknolojileri sınamak için uzaya gönderildi. Daha sonra görev süresi uzatıldı. 2001 yılında, Borelly kuyruklu yıldızının fotoğraflarını çektikten sonra görevi sona erdi.

  Uluslar arası uzay istasyonu

  Yapıma başlanılan yıl : 1998
  Ağırlığı : Tamamlandığında 460 ton olacak.
  Uzay Ajansı : Nasa, Esa, Rusya, Japonya ve Kanada’nın uzay ajansları
  Özellikleri : Görevli ülkelerin her biri, istasyonun belli teknik donanımlarının ya da parçalarının yapımından sorumlu. Astronotlar, şimdiden istasyonda çeşitli deneyler yapmaya başladılar.

  Landsat 7

  Yapıma başlanılan yıl : 1999
  Ağırlığı : 1.969 kg.
  Uzay Ajansı : Nasa
  Özellikleri : Uzaktan algılama yöntemiyle yeryüzündeki karaların ve kıyıların görüntülerini çekiyor. Bu veriler, ormanların azalması, buzulların küçülmesi, arazi kullanımı gibi konular üzerinde çalışan araştırmacılarca kullanılıyor.

  Stardust

  Yapıma başlanılan yıl : 1999
  Ağırlığı : 385 kg.
  Uzay Ajansı : Nasa
  Özellikleri : Stardust, Wild-2 adlı bir kuyruklu yıldıza doğru yol alıyor. Kuyruklu yıldızın çekirdeğini çevreleyen toz bulutunun içinden geçip bu maddelerden örnekler toplayarak Dünya’ya geri dönecek.

  Cluster

  Yapıma başlanılan yıl : 2000
  Ağırlığı : 1200 kg.
  Uzay Ajansı : Esa
  Özellikleri : Cluster’in görevi, Güneş’ten gelen parçacıklar ve bu parçacıkların Dünya’nın manyetik alanında neden olduğu değişimlerle ilgili veriler toplamak. Cluster, birbirinin eşi dört uzay aracından oluşuyor.

  2001 Mars odyssey

  Yapıma başlanılan yıl : 2001
  Ağırlığı : 758 kg.
  Uzay Ajansı : Nasa
  Özellikleri : Mars yüzeyinin yapısını incelemek üzere tasarlanmış bir yörünge aracı. Gezegende su ya da buz bulunup bulunmadığını ortaya çıkarabilecek veriler toplayacak. Radyasyon incelemeleri de yapacak.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Geçmişten günümüze aydınlatma araçları ile ilgili yazı
 3. uzay araçları nelerdir
 4. Uzay İnceleme Araçları
 5. uzay araçları resimleri
 6. uzay araçları görselleri
 7. Paylaş Facebook Twitter Google

 8. Misafir Üye

  Sponsorlu Bağlantılar
  biraz uzun ama ben özetini çıkardım saol forumlord 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş