Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

B5 Vitamini , B5 vitamini eksikliği , B5 vitamini nelerde bulunur? B5 Vitamini B5 VİTAMİNİ: Pantotenik Asit Pantotenik Asit olarak da adlandırılan B5 vitamini hem

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  B5 Vitamini, B5 vitamini eksikliği, B5 vitamini nelerde bulunur?

  Sponsorlu Bağlantılar
  B5 Vitamini, B5 vitamini eksikliği, B5 vitamini nelerde bulunur?


  B5 Vitamini  B5 VİTAMİNİ: Pantotenik Asit
  Pantotenik Asit olarak da adlandırılan B5 vitamini hem hayvansal hem de bitkisel kaynaklarda bulunabildiğinden Yunanca "heryer" anlamına gelen "pantos" sözcüğünden kökenini almıştır. Vücutta depolanmayan ve suda eriyen bir vitamindir.
  Yararları: Depresyonla savaşmakta olan faydasının yanı sıra mide bağırsak sisteminin normal çalışmasına yardımcı olur; kolesterol, D vitamini, kırmızı kan hücreleri ve antikorların üretimi için gereklidir.
  Normal büyüme ve gelişmeyi destekler. Yiyeceklerin enerjiye dönüştürülmesine yardım eder. Birçok vücut materyalinin sentezine yardımcı olur. Böbrek üstü bezinin fonksiyonunu destekler, enerji metabolizmasında gereklidir. Çeşitli böbrek üstü bezi hormonları, steroidler ve kortizonun oluşumunda hayati rol oynadığı için antistres vitamini olarak da tanımlanır. Ayrıca şunlara iyi gelir: yara iyileşmesi, stress, depresyon, alerji, alkolizm, karaciğer sirozu, kabızlık, yorgunluk, mide ülserleri, osteoartrit, romatoid artrit vs…


  Hangi besinlerde bulunur?
  Dana eti, karaciğer, balık, tavuk, yumurta, peynir, fasulye, tüm tahıllar, hububatlar, karnabahar, bezelye, avakado, patates, mısır, kuru yemişler de bolca bulunur.


  Eksikliği nelere yol açar?
  Doğrudan B5 vitamini eksikliğine bağlı insanlarda oluşan hiçbir hastalık belirtilmemiştir. Bunun sebebi her türlü besinde bolca bulunmasıdır. Ancak B5 vitamini eksikliğine bağlı bazı belirtilerin oluşabileceği kanıtlanmasa da varsayılmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır: sinir harabiyetleri, solunum problemleri, cilt problemleri, artrit, alerji, doğumsal bozukluklar, zihinsel yorgunluk, baş ağrısı, uyku bozukluğu, kas spazmları, kramplar.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. B3 Vitamini, B3 vitamini eksikliği, B3 vitamini nelerde bulunur?
 3. B1 Vitamini, B1 vitamini eksikliği, B1 vitamini nelerde bulunur?
 4. C Vitamini, C vitamini eksikliği, C vitamini nelerde bulunur?
 5. B6 Vitamini, B6 vitamini eksikliği, B6 vitamini nelerde bulunur?
 6. B12 Vitamini, B12 vitamini eksikliği, B12 vitamini nelerde bulunur?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş