Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Midenin sindirimdeki görevleri nelerdir Midenin sindirimdeki görevi nedir? - Midenin sindirimdeki görevi büyüktür. - Mide kuvvetli kaslari sayesinde çesitli yönlere kasilip gevseme hareketi yaparak mideye
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 74      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Midenin sindirimdeki görevleri nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Midenin sindirimdeki görevleri nelerdir
  Midenin sindirimdeki görevi nedir?


  - Midenin sindirimdeki görevi büyüktür.
  - Mide kuvvetli kaslari sayesinde çesitli yönlere kasilip gevseme hareketi yaparak mideye gelen besinleri çalkalar, yogurur, bulamaç hôline getirir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Midenin Görevleri - Midenin Görevleri Nelerdir?
 3. ince bağırsağın sindirimdeki görevleri nelerdir
 4. Midenin Görevleri Nelerdir
 5. Midenin sindirimdeki görevi nedir
 6. Dilimizin sindirimdeki görevleri nelerdir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google

 8. buse

  Sponsorlu Bağlantılar
  Mide: Besinlerin mekanik sindirimi, midenin kasılıp gevşeme hareketi ile devam eder. Kimyasal sindirim ise mide öz suyu içinde bulunan mide asidi ve enzimler tarafından gerçekleştirilir. Böylece, besinler parçalanarak küçük moleküller hâline getirilmiş olur. Proteinlerin sindirimi midede başlar.

  Mide, karın boşluğunun sol tarafında, diyaframın altında yer alan, çaydanlık biçiminde bir torbadır. Mide, üst taraftan mide ağzı (kardia kapakçığı ) ve alt taraftan mide kapısı (pilor kapağı) ile on iki parmak bağırsağına bağlanır.
  Midenin yapısı üç tabakadır: en dışta zar (periton) , ortada kas, en içte ise mukoza tabakaları bulunur.
  Midenin en içindeki mukoza tabakasında bulunan mukoza hücreleri, şekil değiştirerek mide bezlerini oluşturur. Mide bezleri önemlidir çünkü mide öz suyu salgılarlar.
  Mide öz suyunda; hidroklorik asit (HCl), pepsin enzimi ve lap enzimleri bulunur.
  *Hidroklorik asit hem diğer enzimlerin etkinliğini artırır, hem de besinlerle gelen mikropları öldürür. Midemiz bu asitten etkilenmez çünkü mukoza tabakasının ürettiği mukus mide çeperini korur. Aksi halde mide delinir ve ülser oluşur.
  *Ayrıca mukus sayesinde ve mide kaslarının hareketi sayesinde mideye gelen besinler yumuşar. Bu da midede gerçekleşen mekanik sindirimdir.
  *Proteinlerin kimyasal sindirimi ilk olarak midede gerçekleşir. Mide öz suyu, pepsin ve lap enzimleri sayesinde proteinler yapı taşlarına ayrılmaya başlar.
  Midede sindirim besinlerin çeşidine göre 1- 4 saat sürer. Bu süre içinde mide alt kapısı pilor, ara ara açılarak besinlerin, ince bağırsağın on iki parmak bağırsağı kısmına aktarılması sağlanır. 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş