Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

İleri yaşta çıkan sivilcelerden korunma yolları ve öneriler Geç çıkan sivilcelere dikkat! Ergenlik döneminin doğal bir sorunu olarak görülen sivilceler , ergenlik sonrasında da aniden
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  İleri yaşta çıkan sivilcelerden korunma yolları ve öneriler

  Sponsorlu Bağlantılar
  İleri yaşta çıkan sivilcelerden korunma yolları ve öneriler

  Geç çıkan sivilcelere dikkat!

  Ergenlik döneminin doğal bir sorunu olarak görülen sivilceler, ergenlik sonrasında da aniden ortaya çıkıp hayli baş ağrıtabiliyor. Geç gelen sivilcelerle başa çıkmak için; su bazlı kozmetik ürünleri kullanmak, makyajı temizlemeden uyumamak ve doğru beslenmek gerekiyor.  Akne, yani halk arasındaki söylenişiyle sivilce; ergenlik çağının doğal bir sorunu gibi düşünülse de aslında ergenlik sonrasında da ortaya çıkabilir ve hayli baş ağrıtabilir. Nitekim son yıllarda cilt hastalıkları hekimlerine ergenlik sonrası başlayan akne nedeniyle başvuran hasta sayısı giderek artıyor. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan, kendisi küçük ama derdi büyük bu sorunla ilgili uyarılarda bulundu...
  Geç başlayan sivilceler, kadın hastalarda daha sık görülür. Çoğunlukla derin yerleşimli ve ağrılı nodüller şeklinde kendilerini belli ederler. Genellikle ağız çevresi, yanaklar, çene altı ve boyunda yerleşirler. Geç başlayan sivilcelerin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Hormonal bozukluklar, yanlış kullanılan kozmetikler, stres, gıdalar ve bazı ilaçlar; sivilcelerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

  SU BAZLI ÜRÜN KULLANIN
  Ani başlangıçlı sivilce, bazen hormonal bir bozukluğun bulgusu olabilir. Özellikle geç ortaya çıkan sivilceleri olan kadın hastalarda; yumurtalık, böbrek üstü bezi ve tiroit bezi hastalıkları gözlenebilir. Bazen kullanılan bazı ilaçlar da cildin yağ dengesini bozarak, geç başlayan sivilce gelişmesine neden olabilir.

  Kozmetikler de geç başlangıçlı sivilcelerin oluşmasına neden olabilecek bir diğer sebeptir. Özellikle yağlı kozmetik ürünler; gözenekleri tıkayarak, sivilce gelişmesine neden olur. Yağlı saç kozmetikleri; saçlarda ve alın hattında sivilce gelişmesine sebebiyet verebilir. Sivilceli cilde sahip olan kişilerin yağsız, su bazlı, 'non-komedojenik' ibaresi bulunan kozmetik ürünleri tercih etmeleri gerekir.


  AKNEYE GÖRE İLAÇ VERİLİR
  Sivilce, uzun süreli tedavi gerektirir. Kullanılacak ilaçlar, sivilcenin şiddetine göre düzenlenir. İlaçlar etkisini en erken iki-üç ay sonra göstermeye başlar, bu yüzden hastaların bu konuda sabırlı olması gerekir. Hafif şiddetteki sivilceler dıştan sürülen antibiyotik içeren kremlerle tedavi edilirken, orta şiddetteki sivilceler için ise ağızdan kullanılan antibiyotikler ve hormon dengesini düzenleyici özelliği olan doğum kontrol hapları önerilir. Özellikle âdet dönemlerinde, sivilcelerinde artma tarif eden hastalarda, doğum kontrol hapları en etkili tedavi seçeneğidir. Şiddetli sivilcelerde ise yüksek doz A vitamini tedavisi önerilir. Bu tedavi, gebe kalma riski olan kadın hastalarda önerilmez. Dermatoloji uzmanının kontrolünde tedavi yapılmalıdır. Periyodik kan tetkikleriyle ilaç dozu düzenlenmektedir.


  İZLERİ PEELING İLE SİLİN
  Cilt soyma işlemi (peeling); sivilce izlerinin silinmesinde uygulanan etkili bir yöntemdir. İzin derinliğine göre yüzeysel ya da derin peeling işlemi yapılır. Meyve asitleriyle yapılan peeling yüzeysel sivilce izlerinde tercih edilir. Daha derin izlerde orta peeling işlemi faydalıdır. Kişinin peeling sonrası güneşten kaçınması gerekir. Peeling işlemi sonrası sivilce izlerinde azalmanın yanında, sivilcelerden kalan lekelerde de hafifleme sağlanmış olur.

  YAĞLI SÜT İÇ MEKTEN VAZGEÇİN
  Sivilce oluşumunu engellemek için şunlara dikkat edin:

  YEDİKLERİNİZE ÖZEN GÖSTERİN: Gıdalar, sivilcenin tek nedeni olmasa da sivilceyi alevlendirici sebep olabilir. Sivilceli hastalar, düşük glisemik indeksli gıdaları tercih etmelidir.

  MAKYAJLA UYUMAYIN: Mümkün olduğunca az makyaj yapın, gece yatmadan önce mutlaka temizleyin.

  HORMONLARA BAKTIRIN: Sivilce şikayetlerine ilaveten âdette düzensizlik ve tüylenme artışı yakınmanız varsa, hormonal kökenli sivilceleriniz olabileceğini unutmayın ve hormonlarınıza baktırın.

  TONİK KULLANIN: Cildinizi sivilceli ciltler için uygun olan temizleyicilerle günde iki defa temizleyin. Cildi çok yağlı olanlar; temizlemenin ardından, yağlanma baskılayıcı özelliği olan toniklerle tedaviyi devam ettirmeli.

  YAĞLI SÜTTEN UZAK DURUN: Yağlı süt ürünleri de sivilce oluşmasına neden olur. Yağlı süt ürünleri hormon içeriklerinden dolayı sivilceleri alevlendirebilir. Süt ürünlerinin yarım yağlı olanlarını tüketmeye özen gösterin.

  ŞÜPHELİ GIDALARI KESİN: Şüpheli gıdalarla sivilcelerinde artma tarif eden hastalar o gıdalardan uzak durmalı.

  DOĞRU YAĞI KULANIN
  Sivilce oluşumunu engellemek için omega 3, omega 6 tüketimini artırın. Bunun için balık, yeşil yapraklı sebzeler, soya yağı ve deniz ürünleri tüketin.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. sivilcelerden kurtulmanın yolları
 3. İleri Yaş Gebeliği ileri yaş gebeliğinin riskleri - ileri yaşta hamile kalmanın risk fakt
 4. Osmanlı tarihinde tahta en küçük yaşta, saray ağalarının kucağında çıkan ve Deli İbrahim'i
 5. Sivilcelerden nasıl kurtulunur - Sivilcelerden, aknelerden sonsuza kadar kurtulun
 6. Sivilce için ne yapılır - Sivilcelerden kurtulma yolları
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş