Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Yalovanın iklimi , Yalova iklim özellikleri , Yalovanın iklim tipi , Yalovanın iklim ve bitki örtüsü Marmara Bölgesi’nin doğusunda yer alan Yalova , iklimi makro-klima

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Yalovanın iklimi, Yalova iklim özellikleri, Yalovanın iklim tipi, Yalovanın iklim ve bitki örtüsü

  Sponsorlu Bağlantılar
  Yalovanın iklimi, Yalova iklim özellikleri, Yalovanın iklim tipi, Yalovanın iklim ve bitki örtüsü

  Marmara Bölgesi’nin doğusunda yer alan Yalova, iklimi makro-klima olarak Akdeniz ve Karadeniz iklimleri arasında bir geçiş niteliği taşır. Bağımsız bir iklim tipinin kalıpları içerisinde değerlendirilmesi imkansızdır. Yalova iklimi, kimi dönemlerde karasal iklim özelliklerini yansıtmaktadır.

  Yalova bölgesinde kuzeyden ve güneyden gelenlerle, sakin nitelikte olmak üzere üç tür hava akımı egemendir. Bunların dışında doğu ve batı rüzgarlarına bağlı hava tipleri de bulunmasına karşın, söz konusu yönlerden gelen kütleler ilçe iklimini etkileyecek kadar önemli değildir. İlde yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve bol yağışlıdır. Yalova’da yıllık ortalama sıcaklık 14.3 santigrat derecedir.

  İlde deniz suyu sıcaklığı; en yüksek Ağustos ayında 22.9 santigrat derece, en düşük Şubat ayında 7.4 santigrat derece olmaktadır. Mart ayı yağış miktarı 742.6 mm’dir. Yıllık yağış ortalaması, çevre illerden İstanbul’da 673.40 mm, Bursa’da 729.28 mm ve Kocaeli’de 784.6 mm’dir. En yağışlı geçen aylar Kasım, Aralık ve Ocak aylarıdır. En az yağışlı olarak geçen ay ise Temmuz ayıdır.

  Uzun dönem meteorolojik verilere göre, yağışlı gün sayısı 135′tir. Yalova’da ortalama rüzgar hızı 1.82 m/sn, hızlı esen rüzgar ise kuzeybatıdır.

  Yalova, yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı bir iklime sahip olduğundan bağ-bahçe bitkileri, özellikle de süs bitkileri ve çiçek yetiştiriciliği açısından çok önemli bir merkezdir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Zonguldakın iklimi, zonguldak iklim tipi ve bitki örtüsü
 3. Bartının iklimi, Bartının iklim özellikleri, Bartının iklim tipi, Bartın iklimi ve bitki ö
 4. Osmaniyenin iklimi, Osmaniye iklim özellikleri, Osmaniyenin iklim tipi, Osmaniye ilinin ik
 5. Uşakın iklimi, Uşak iklim özellikleri, Uşakın iklim tipi, Uşak iklimi ve bitki örtüsü
 6. Denizlinin iklimi, Denizli İlinin iklim, Denizlinin iklim Özellikleri, Denizlinin iklim öz
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş