Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sponsorlu Bağlantılar

Ailede Çatışma ve Boşanma aile içi çatışmaların çocuk lara etkisi - çocuk lar için boşanmayı erteleyen aileler - aile içi geçimsizlik - boşanma ve ailelerin

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ailede Çatışma ve Boşanma aile içi çatışmaların çocuklara etkisi - çocuklar için boşanmayı erteleyen aileler

  Sponsorlu Bağlantılar
  Ailede Çatışma ve Boşanma
  aile içi çatışmaların çocuklara etkisi - çocuklar için boşanmayı erteleyen aileler - aile içi geçimsizlik - boşanma ve ailelerin yıkımı

  Çatışma

  Anne ve baba ya da çocuk ve ebeveyn arasındaki süre giden çözülmemiş sorunlar; hekime depresyon, fiziksel yaralanma, somatik şikayetler ve davranış bozuklukları olarak yansıyabilir.

  Somatik: İnsan vücuduyla ilgili olan.

  Boşanma

  Yasal olarak evlilik sözleşmesinin sona ermesi ile, duygusal açıdan, aile üyelerini sarsan karmaşık bir durum ortaya çıkar. Boşanma, sağlıksız aile ilişkilerinde düşünülecek en son çözüm olmalıdır. Sağlıksız evlilikler sonlanabilir ancak, yürüyecek evlilikler bir anlık öfkeye kurban edilmemelidir.

  Boşanma: Devlet İstatistik Enstitüsü verilerine göre, ülkemizde boşanma yıllar içinde artı; göstermekte olup 1985 yılında 18571 boşanma sayısı, 2002 için 51096′ya ulaşmıştır. Boşanma oranı 1985 yılı için binde 0.37,1995′de binde 0.47, 2002′de ise binde 0.73′e yükselmiştir. Bölgelerimiz arasında da boşanma sıklığında farklılıklar göze çarpar. 2002 yılı verilerine göre Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde boşanma oranı sırasıyla binde 0.82,1.24, 0.71,0.74, 0.74,0.25, 0.29′dur. İlk iki sıradaki boşanma nedeni: Geçimsizlik (%93.79) ve eşi terk etme (% 1,68).

  Ailede, boşanma kadar, sürekli kavga ve geçimsizlik çocuklar için olumsuzdur. Çocuklar huzursuz ve mutsuz aile ortamında daha ciddi psikolojik sorunlar yaşar. Çocuklar nedeniyle, boşanma ertelemişse, anne ve baba gergin, sinirli olur. En küçük bahanede kavga ederler. Çocuklar ‘engelleyici etken’ olduğundan, onlara agresif davranabilirler.

  Boşanma, eşler için mutsuz bir evlilikten çıkış olsa da, ailenin yıkımı demektir. Ayrılmanın kaçınılmaz ve gerekli olduğu durumlarda bile, boşanmayla ilgili sorunlar bitmez. Boşanma, eşleri ekonomik yönden sarsar, ruhsal yönden örseler, toplumdaki durumlarını etkiler. Yakın akrabalar bile, boşanmadan belli derecelerde etkilenir.

  Boşanmanın çocuklar üzerindeki olumsuz etkisi ise çok karışıktır. Evlilikteki çarpık ilişkiler, evlilik sonlandıktan sonra da, çocuklar aracılığı ile sürer gider. Bu nedenle boşanma, evlilik öncesi özgürlüğe tam bir dönüş ya da kurtuluş sayılamaz.

  Boşanmanın çocuklar üzerine etkisine ilişkin aşamalar beş dönemde ele alınır:

  - Çocukların boşanmayı ‘kabul etmemesi’
  - Boşanma durumunu yaratan nedenlere ‘kızma’
  - Anne ve babayı bir araya getirme ‘birleştirme’ çabaları
  - Depresyon ve ‘çöküntü’
  - Boşanmayı ‘kabullenme’

  Çocuklar boşanmanın etkilerine karşı hayli duyarlıdır. Gelişimlerinde gerileme gösterirler. Altını ıslatma, kekemelik, tırnak yeme, gece korkuları, ağlamalar, huysuzluk, eşyaları – oyuncaklarını kırma, saldırganlık gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Okula giden öğrencilerde başarısızlık görülebilir. Somatik yakınmalar, gece kabusları olabilir. Gençler evden kaçabilir. Marjinal gruplara katılabilirler. Yaşıtlarına göre daha düşük benlik algısı geliştirebilirler.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Aile Bireylerinin Görüşlerine Değer Vermesinin Aile İlişkilerine Etkisi Nedir
 3. Çatışma Nedir Çatışma Hakkında Bilgi
 4. 2018 Zara’dan Çocuklar için Sürprizler, Zara 2018 Çocuk Kıyafetleri, Zaradan Sıcaccık Bir
 5. Çocuklar için arka pilan resimler, çocuklar için manzara resimleri, harika avatar
 6. Aileler çocuklarındaki okul korkusunu geçirmek için ne yapabilir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri akrostiş